Svjesni smo koliko je važno poštivati rok trajanja koji je naznačen na kutijama jer ipak nam on govori do kad je sigurno jesti proizvod. Nekima će tako zbog zbunjujućih oznaka “rok trajanja”, i “najbolje upotrijebiti do” nešto hrane i propasti dok je još valjana i sigurna za konzumaciju. Kako bi se spriječilo da bespotrebno bacate hranu, u nastavku slijedi popis namirnica koje se gotovo nikad ne kvare te na kojima je rok trajanja povremeno potrebno zanemariti.
Med
Med se često naziva “božjim lijekom” te nosi brojne zdravstvene kositi. Također, ima neograničen rok trajanja, a unatoč tomu što može promijeniti boju ili se kristalizirati, i dalje će biti dobar za jelo. Ukoliko se med kristalizira, jednostavno stavite otvorenu staklenku u toplu vodi i miješajte ga dok se kristali ne rastope.
Jabučni ocat
Prema Eat By Date, bijeli ocat, balzamični ocat, malinov ocat, rižin vinski ocat i crveni vinski ocat također nemaju rok trajanja. “Zbog svoje kisele prirode, ocat je samoodrživ i ne treba mu hlađenje”, prema pisanju The Vinegar Institute. Zbog toga možete koristiti i ocat koji će vam pomoći da se ostala hrana ne pokvari. Možete kupiti veću količinu bez straha da će se pokvariti jer može trajati vječno. Osim što ga možete koristiti za dodavanje raznim salatama, odličan je i kao sredstvo za čišćenje.
Kukuruzni škrob
Ovisno o tomu kako se čuva kukuruzni škrob, njega također treba uvrstiti u listu besmrtnih namirnica. Sve dok se ne navlaži – što uzrokuje vezanje molekula škroba s molekulama vodika – i čuva se na suhom i hladnom mjestu, nećete trebati kupiti još jednu kutiju kukuruznog škroba dugo i dugo vremena.
Sol
Čisti natrijev klorid postoji već nekoliko milijardi godina, stoga nije začuđujuća činjenica da nema rok trajanja. Sol se također često koristi za zaštitu hrane od plijesni i bakterija, tako da se duže čuvaju. To se događa uslijed osmoze – kada voda iz hrane izvlači samu sol, stvarajući previše suho okruženje da bi plijesan i bakterije uspijevale. I zato se morska ili kamena sol ne može se pokvariti i zauvijek ostaje svježa, kao i dana kad je kupljena.
Grah
Suhi grah (ne onaj konzervirani!) također traje nema rok trajanja. Trebat će mu nešto dulje vremena da omekša prije kuhanja, a ponekad neće omekšati uopće, pogotovo ako je stajao dvije, tri godine. Pozitivna je stvar što neće izgubiti ni svoju nutritivnu vrijednost.
Šećer
Slično kao i sol, šećer može trajati vječno ukoliko se drži podalje od vlage i izvora topline. Kod šećera nije problem održati ga svježim, već spriječiti da postane tvrd kao kamen. Šećer se neće nikada pokvariti iz razloga što ne podržava razvoj bakterija. Jedino na što je potrebno paziti je da ga držite podalje od vlage i insekata.
Žestoka pića
Ne morate se žuriti da dovršite onu bocu žestokog – dobro zatvorena i na hladnom mjestu, boca žestice može trajati koliko god je potrebno. S vremenom pića mogu neznatno promijeniti aromu, no to vjerojatno nećete ni osjetiti.
Ekstrakt vanilije
Budući da čisti ekstrakt vanilije sadrži alkohol, pomaže produljiti rok trajanja. Čisti ekstrakt vanilije zauvijek će ostati svjež jer je pohranjen u čistom alkoholu, no pripazite je li sigurno riječ o pravom ekstraktu vanilije, budući da umjetni ima rok. Zbog toga se možda ipak odlučite na pravu i malo skuplju varijantu.
Riža
Čak i ukoliko je kutija već puna prašine, riža unutra uvijek je jednako dobra kao i kad je kupljena. To vrijedi za sve tipove, osim za smeđu rižu koja je zbog većeg udjela ulja sklonija kvarenju. Jedino na što morate paziti kod skladištenja riže je da ju čuvate od insekata.
Soja sos
Soja sos je još jedna namirnica za koju ne morate brinuti da će joj isteći rok trajanja. Kad izvučete onu staru bocu iz frižidera, ne morate ju baciti jer ona još uvijek vrijedi.
Andrea Jakovčević, foto: missGASTRO