Istočna Europa je u povijesti bila i još uvijek je moćna snaga što se tiče proizvodnje piva. Tradicija i kvaliteta dvije su glavne riječi mnogih pivovara u istočnoj Europi, ali groznica točenog piva proširila se od Baltika pa sve do bivših jugoslavenskih država. Točeno pivo je izražajno sredstvo, umjetnička sloboda. Ti mladi pivari nisu odbacili ili opozvali svoje pivarsko nasljeđe, već su se nadali da će se nadovezati na njega i oponašati uspjeh svojih britanskih i američkih kolega.
2017. tvrtka za istraživanje tržišta Technavio prognozirala je da će tržište “zanatskog” piva rasti za više od 11% u Europi do 2021. Iste godine objavljeno je da je u Velikoj Britaniji zabilježen seizmički procvat pivara, Povećanje broja otvaranja pivovara od 2012-2017. Za 64%. A ovaj plimni val zahvatio je i cijelu istočnu Europu. Iako je u cjelini jeftinije (od Velike Britanije, na primjer) pokrenuti novu pivovaru, vjerojatno je puno teže uspostaviti se i brzo ostvariti dobit, s obzirom na to da ‘velika’ piva drže tržišni udio, posebno u zemljama poput Češke i Poljske.
Novi val čeških pivovara
Opće je poznata činjenica da Češka ima najveću potrošnju piva po glavi stanovnika na svijetu, činjenica na koju su Česi vrlo ponosni i pivo prave od 10. stoljeća, pa znaju što rade . Pivo je ravnopravno drugim pićima, doslovno jeftinije od flaširane vode i bezalkoholnih pića. Češka također igra globalnu ulogu kao proizvođač hmelja, uglavnom sorte Saaz, raste oko 6000 tona godišnje (treći najveći proizvođač iza SAD-a i Njemačke).
Pioniri točenog piva u Češkoj imali su težak zadatak. Da se nekako infiltriraju i napreduju u pivskoj sceni kojom dominiraju velike etablirane pivovare (poput Pilsner Urquell, Budweiser Budvar i Staropramen). Stoga je napredak spor, i premda se niti jedan od čeških pivara novog vala ne može natjecati u pogledu razmjera, oni nude alternativu glavnim tokovima lagera, lagera i lagera. Ne iznenadite se kad vidite kako IPA-i, Pales, čak i Sours za barom poput Matuške, Svatŷ-a i Falkona puze po Pragu i Krakovu.
Očevi osnivači poljskog točenog piva
Baš kao što je susjedna Češka, velik dio poljske pivarske povijesti usredotočen je na svijet. Već desetljećima to su velika četvorka (Zywiec, Tyskie, Lech, Okocim) koja dominiraju krajolikom i popisima slavina u barovima diljem zemlje. Međutim, mijenjaju se i stavovi i ukusi potrošača.
Pinta s opravdanjem može reći da su oni utemeljitelji poljskog pokreta zanatskog piva, koji je prvi poljski IPA pod nazivom “Atak Chmielu” (što u prijevodu znači napad hmelja) skuhao još 2011. Od tog prekretničkog trenutka brojne su se pivovare otvorile diljem zemlje.
Browar Artezan sa sjedištem izvan Varšave jedan je od favorita. Njihov Dodo tropski IPA napravljen je po uzoru na sočne / maglovite IPA-e u stilu New Englanda, koji su trenutno najpopularniji točeno pivski stil na globalnoj razini. Prepuno nota manga i citrusa, voćnog soka ima koliko i piva. Dodajte AleBrowar, Perun, Trzech Kumpli i desetke drugih pivovara u kombinaciju i jasno je da je poljska obrtnička scena i jaka i održiva.
Tallinnovo pivarsko nasljeđe: “Cellar Series”
Glavni grad Estonije, Tallinn, vrlo je brzo stvorio uglednu nišu. Pravo je zanatsko pivsko utočište, jeftino, lako plovno ako je malo hladno. Za razliku od Brugesa i Praga, dva svjetionika koji ljubitelje piva diljem svijeta privlače poput moljaca u plamen. Tallinn nije toliko vezan za vlastito pivarsko nasljeđe, međutim pivska scena je svježa, svijetla, neuobičajena.
Sam grad je karta blaga barova, trgovina boca i pivovara. Po mom mišljenju Põhjala predstavljaju kremu estonskog pivarstva i Europe u cjelini. Njihova je “Cellar Series” posebno jedan od najuzbudljivijih i najsmjelijih programa starenja bačvi u Europi, možda i svijetu. Uzimajući krupne biljke, sniježi čak i IPA-e i odležava ih u raznim bačvama od Bourbona, Calvadosa, konjaka, čak i Tequile.
Jedan od razloga zašto je točeno pivo tako brzo procvjetalo i proslavilo se širom svijeta je taj što su potrošači željeli alternativu svakodnevnom osrednjem masovnom proizvodu lagera. Ono što je prvo bilo odbačeno kao hir ili hipstersko , danas je itekako dio tržišnog udjela širom svijeta. Od baltičkih država do Mađarske pa sve do Hrvatske, Istočna Europa pokazuje se vrlo plodnom za točeno pivo i premda ove pivovare možda nikada neće osporiti nadmoć veće količine lagera, za nas potrošače sada postoji barem uravnoteženiji izbor piva koji možete birati.
Vanesa Tenžera, foto: euronews