Velika sramota Hrvatskog pravosuđa i financijska šteta koje je detaljno opisao Američki arbitražni sud pale su na građane Hrvatske i iznenadile premijera Andreja Plenkovića. Victor Orban slavi i prokazuje Hrvatsku korumpiranom zemljom u kojoj tužilaštvo privatno progoni one koji mu se zamjere. Hrvatska je izgubila spor protiv MOL-a na Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID-ju). Hrvatska će morati platiti između 250 i 300 milijuna dolara sa kamatama. Hrvatska je uložila napore prvo pred Švicarskim sudom gdje je izgubila, pa nakon toga Američkim gdje je opet izgubila. Međunarodni suci arbitražnih sudova nisu povjerovali u dva slučaja pravomoćno, kako je Mađarska korupcijom stekla INU. Naprotiv suci konstatiraju da istraga i dokazi protiv Sanadera su međunarodno nevjerodostojni.
Mađari su u arbitražnom zahtjevu, koji su pokrenuli 2013. godine, tražili odštetu od milijardu dolara, odnosno oko 6,5 milijardi kuna, no dodijeljen im je manji iznos. Iz MOL-a su tvrdili da naša Vlada nije ispoštovala obveze iz glavnog ugovora o plinskom poslovanju 2009. te iz dodataka tom ugovoru. Podsjetimo, Inom i upravljačkim pravima u toj kompaniji počeo se baviti i USKOK, koji je otvario istragu protiv bivšeg premijera Ive Sanadera, zbog sumnje da je primio mito od 10 milijuna eura od čelnika MOL-a Zsolta Hernádija, kojemu je zauzvrat omogućio preuzimanje upravljačkih prava u Ini. Nakon MOL-ovog pokretanja arbitraže 2013., Hrvatska je uzvratila istom mjerom godinu dana kasnije, kad je podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi, kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju.
I krajem 2016. godine Arbitražni sud komisije UN-a za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi odlučio je da dokazi koje je Hrvatska podnijela nisu dovoljni da dokažu da su ugovori sklopljeni 2009. nastali kao plod koruptivnih aktivnosti.
Mađarski MOL se oglasio o presudi protiv Hrvatske u arbitražnom procesu protiv MOL-a koju je donio Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu. Kažu da je ovom presudom arbitražni predmet koji je započeo 2013. konačno završen. “U presudi se nedvosmisleno navodi da Hrvatska nije uspjela dokazati bilo koju od svojih tvrdnji o korupciji u Hrvatskoj u vezi s energetskom kompanijom INA, d.d. Tročlani tribunal jednoglasno je odlučilo da su tvrdnje o korupciji koje je Hrvatska iznijela nakon MOL-ovog stjecanja dionica u društvu INA, d.d. potpuno neosnovane. Presuda arbitražnog suda sa sjedištem u Washingtonu znači da je predsjednik i izvršni direktor MOL-a Zsolt Hernadi nevin.”, piše MOL.
“Tijekom postupka je provedena puna kriminalistička istraga svih dokaza izvedenih tijekom 9 godina suđenja. Saslušani su deseci svjedoka i predočeni deseci tisuća stranica sudskog spisa, uključujući i pravomoćnu presudu Vrhovnog suda Hrvatske kojom je predsjednik i izvršni direktor MOL-a osuđen na dvije godine zatvora. ICSID je svoju odluku donio na temelju svih navedenih svjedočanstava i dokumenata”, navodi se u priopćenju.
“PRESUDA ZALAZI ČAK U PROGONE I SUĐENJA U HRVATSKOJ”
Pišu i da je arbitražni sud sa sjedištem u Washingtonu posebnu pažnju posvetio iskazima krunskog svjedoka Roberta Ježića. “Identično ocjeni tribunala iz 2016. godine, osnovanog sukladno pravilima Komisije Ujedinjenih Naroda o Međunarodnom Trgovačkom Pravu (UNCITRAL), i arbitražni sud sa sjedištem u Washingtonu je narativ predstavljen od strane krunskog svjedoka Republike Hrvatske ocijenio neuvjerljivim i kontroverznim. Također je izrazio duboku sumnju u pouzdanost i vjerodostojnost ovog svjedoka tijekom arbitraže kao i tijekom kaznenog procesa u Zagrebu”, piše MOL.
Ova odluka označava kraj dugotrajnog međunarodnog pravnog spora. Osim u Hrvatskoj, svi sudovi i tužiteljstva došli su do istog zaključka, a taj zaključak je da nije bilo koruptivnih radnji, tvrde iz MOL-a. U prosincu 2016. UNCITRAL je presudio u korist MOL-a. Prema toj odluci, Hrvatska nije uspjela optužbe za korupciju potkrijepiti dokazima, dok je za krunskog svjedoka utvrđeno da je potpuno nevjerodostojan.
Pišu i da je Ustavni sud Hrvatske utvrdio teške povrede temeljnih prava tijekom vođenja sudskih postupaka u Hrvatskoj.
“Kao posljedica utvrđivanja činjenice o nepostojanju koruptivnih radnji, ICSID je presudio i o odštetnim zahtjevima MOL-a. Odlukom ICSID-a utvrđeno je da Vlada RH nije preuzela plinsko poslovanje (Prirodni plin) društva INA, d.d. unatoč ugovornoj obvezi da to učini, čime je društvu INA, d.d., a time neizravno i MOL-u nanesena šteta od 167,84 milijuna dolara. Prema odluci, Hrvatska je nanijela dodatnu štetu MOL-u prisiljavanjem na prodaju uskladištenog plina društva Prirodni plin, za što je MOL-u dodijeljeno 16,1 milijun dolara. Odlukom je utvrđeno da Hrvatska MOL-u mora platiti kamate i nadoknaditi kompaniji značajan dio troškova arbitraže. Ukupna odšteta dodijeljena MOL-u iznosi 235,8 milijuna dolara”, piše MOL.
Dodaju i da se ICSID temelji na međunarodnom pravu i njegove su odluke obvezujuće pa stoga sve države potpisnice konvencije – pa tako i Hrvatska – moraju poštovati odluke ICSID-a i ugraditi ih u nacionalno zakonodavstvo.“MOL poštuje odluku ICSID-a i očekuje da Vlada Republike Hrvatske učini isto na osnovi svoje predanosti izvršavanju odluka ICSID-a temeljem prihvaćanja ICSID konvencije”, stoji u priopćenju. Vlada RH se izjasnila poštivati odluke suda iako se ne slaže sa svim.
Ovo je jedna potresna odluka i obrazoženje koje nije htjela objaaviti Hrvatska vlada nego Mađarska. Postavlja se pitanje gdje mi živimo ako nekoliko zemalja tvrdi da je nekoliko sudova do najvišeg Ustavnog donijelo u najmanju ruku čudne odluke.
TE, agencije