U tajnosti oživjeli mrtve stanice stare 13.000 godina.

Time piše da je u tajnosti laboratorij radio kako bi sve iznenadio uspjehom. Oživjeli su životinju koja je izumrla prije 10 do 13.000 godina. Colossal Biosciences, biotehnološka tvrtka sa sjedištem u Dallasu. Colossal je 08.04. objavio da je upotrijebio uređivanje gena na temelju dva drevna uzorka DNK strahovuka kako bi okotio tri mladunca, šestomjesečne jednojajčane blizance mužjake Romulusa i Remusa i dvomjesečnu ženku Khaleesi.“Naš tim je uzeo DNK iz 13.000 godina starog zuba i 72.000 godina stare lubanje i napravio zdrave štence strašnog vuka. Jednom je rečeno, ‘bilo koja dovoljno napredna tehnologija ne može se razlikovati od magije.’ Danas naš tim može otkriti dio magije na kojoj rade i njen širi utjecaj na očuvanje.”, rekao je izvršni direktor Colossala Ben Lamm. No to nije sve, laboratoji očito skriva i veća dostignuća. a o tome direktor upravo priča u presnesenom intervju.

Pa što, točno, taj posao uključuje?

Tradicionalno kloniranje – ono koje je slavno rezultiralo ovcom Dolly 1996., a od tada se koristi za stvaranje klonova svinja, mačaka, jelena, konja, miševa, koza, sivih vukova, pasa i još mnogo toga – relativno je jednostavan, iako invazivan proces. Prvo se uzima jedna stanica iz uzorka tkiva životinje koju treba klonirati. Jezgra te stanice—koja sadrži cjelokupni genetski kod pojedinca—tada se ekstrahira i umeće u jajnu stanicu donora iste vrste kojoj je vlastita jezgra uklonjena. Jajnoj stanici koja nosi novi genetski materijal dopušteno je da se razvije u embrij i potom prebaci u maternicu surogata, što u konačnici rađa točan duplikat životinje od koje je uzeta stanica donora.

Colossal kaže da je njegov rad sa “strahovukovima” imao ključne razlike. Znanstvenici su prvo analizirali genom strašnih vukova sadržan u drevnom zubu i lubanji. Uspoređujući te genome s genomom sivog vuka – najbližeg živućeg rođaka strašnog vuka – identificirali su 20 razlika u 14 gena koji objašnjavaju prepoznatljive karakteristike strašnog vuka, uključujući njegovu veću veličinu, bijelu dlaku, širu glavu, veće zube, snažnija ramena, mišićavije noge i karakteristične vokalizacije, posebno zavijanje i cviljenje.

PROČITAJTE  Kako što dulje očuvati funkcionalnost mobilnog telefona?

LABORATORIJ BESMRTNOSTI VEĆ JE STVORIO MNOGO ŽIVOTINJA

Zatim su prikupili endotelne progenitorske stanice (EPC), koje tvore sluznicu krvnih žila, iz krvotoka živih sivih vukova – manje invazivan postupak od uzimanja uzorka tkiva – i uredili 14 gena u njihovim jezgrama kako bi izrazili tih 20 strašnih osobina vukova. Ovo je teže nego što se čini, jer geni često imaju višestruke učinke, od kojih nisu svi dobri. Na primjer, kako tvrtka objašnjava u svom priopćenju za javnost, strašni vuk ima tri gena koji kodiraju njegovu svijetlu dlaku, ali kod sivih vukova oni mogu dovesti do gluhoće i sljepoće. Colossal tim je tako projektirao dva druga gena koji su isključili crnu i crvenu pigmentaciju, što je dovelo do karakteristične svijetle boje strašnog vuka bez ikakve štete u uređenom genomu sivog vuka.

Nakon što je to bilo gotovo, uređene jezgre su sljedeće izvađene iz stanica i umetnute u denukleirane jajne stanice sivog vuka. Jajne stanice ostavljene su da izrastu u embrije, a 45 ih je prebačeno u utrobe dviju mješanki domaćih goniča. U svakoj surogat majci po jedan embrij je zaživio, a nakon 65 dana trudnoće rođeni su Rolulus i Remus. Nekoliko mjeseci kasnije, postupak je ponovljen s trećom surogat majkom koja je na kraju rodila Khaleesi. Sva tri poroda obavljena su planiranim carskim rezom kako bi se smanjile mogućnosti ozljeda tijekom poroda. Nijedan surogat pas nije imao pobačaj ili mrtvorođenče tijekom procesa.

PROČITAJTE  Svjetski milijarderi ulažu novac u tvrtku s vrhunskim timom čiji je cilj zaustaviti starenje

Colossal planira upotrijebiti slične tehnike za vraćanje vunastog mamuta iz ledenog doba 2028. godine, uređivanjem jezgri živih stanica azijskih slonova — mamutovog najbližeg živućeg srodnika — kako bi se izrazile osobine mamuta sačuvane u gotovo 60 kompleta ostataka iz ledenog doba. Početkom trećeg mjeseca tvrtka je objavila da je uspješno testirala svoje metode na laboratorijskim miševima, proizvevši 38 vunastih mladunaca miševa koji nose karakterističnu dlakavu dlaku mamuta. Sada kaže da je na putu da 2026. dobije surogat slonicu (slonovima treba gotovo dvije godine da zatrudne).

Ništa od ovoga nije lako i ništa od toga nije jeftino – iako s procjenom od 10,2 milijarde dolara, Colossal ima resurse za bavljenje znanošću bez previše brige o cijeni. A tvrtka ne ide sama. Surađuje s organizacijama za očuvanje životinja kao što su American Wolf Foundation , The Mauritian Wildlife Foundation , Save the Elephants i Conservation Nation . Tvrtka je radila s domorodačkim plemenima MHA Nation (Mandan, Hidatsa i Arikara) na projektu strašnih vukova, a plemena su izrazila želju da strašni vukovi žive na njihovoj zemlji u Sjevernoj Dakoti. Colossal također kaže da je u naprednim pregovorima s vladom Sjeverne Karoline o korištenju svojih strategija očuvanja kako bi se ojačala tamošnja ugrožena populacija crvenog vuka.

Tvrtka također vjeruje da će im nova EPC tehnika kloniranja omogućiti spremanje uzoraka krvi postojećih vrsta u biobanku kao zaštitu od njihove opasnosti od izumiranja u budućnosti. Romulus, Remus i Khaleesi, najuočljivije životinje koje su izašle iz Colossalovih laboratorija, sigurno neće biti posljednje.

Imperij, Time, Npr

 

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti