Analiza sedimenata iz pet jezera u Sjevernoj Karolini u blizini elektrana na ugljen otkrila je da je onečišćenje površinskih voda pepelom od ugljena postojanije i raširenije nego što se dosad znalo.
Nalazi znanstvenika sa Sveučilišta Duke i Državnog sveučilišta Appalachian pokazuju da su velike količine pepela od ugljena prenesene i taložene u jezerskim sedimentima od početka eksploatacije ugljena u Sjevernoj Karolini.
“Sedimenti dna jezera predstavljaju potpunu povijest onoga što je palo u jezersku vodu i taložilo se na dno”, rekao je Avner Vengosh, ugledni profesor kvalitete okoliša.
“Koristeći naše metode određivanja starosti, uspjeli smo se vratiti u prošlost, u nekim slučajevima čak i prije nego što je izgrađena elektrana na ugljen, i rekonstruirati povijest jezera.”
Pepeo od ugljena preostali je materijal od izgaranja ugljena za proizvodnju električne energije, a poznato je da sadrži opasne metale uključujući olovo, krom, kadmij, živu, arsen, selen i molibden, od kojih su mnogi povezani s ljudskim rakom i drugim zdravstvenim učincima.
Kontaminanti nisu zaključani u jezerskim sedimentima, rekao je Vengosh. Kemijska analiza vode iz pora unutar jezerskih sedimenata pokazala je da su metali isprani iz zakopanog ugljenog pepela i mogli ući u vodeni prehrambeni lanac. Studija je objavljena 3. listopada u časopisu Environmental Science & Technology.
“Ovo su rekreacijska jezera”, rekao je Zhen Wang, doktor znanosti Škole za okoliš Duke Nicholas i glavni autor studije. “Neke od njih, poput jezera Hyco, izvorno su izgrađene za tvornicu ugljena, ali su tijekom godina postale vrlo poželjne nekretnine na kojima ljudi grade svoje domove iz snova. Izgleda vrlo netaknuto i lijepo, ali ako se udubite, pronaći hrpe otrovnog ugljenog pepela.”
S.K., foto: Wang et al, Znanost i tehnologija okoliša