Mitološko opravdanje statusa žena u društvu prema nekim teoretičarima potječe iz biblijskog poimanja žene tj. ženinog rađanja djece u mukama, dok muž gospodari nad njome. Takav odnos između muškaraca i žena društvo smatra opravdanim tisućljećima. Prema tome, status žena u društvu očituje su u tome da one moraju rađati djecu, biti majke i supruge, obavljati kućanske poslove, biti podređene muškarcima i brinuti o njima te su isključene iz položaja koji donose moć. Nekolicina antropologa i sociologa smatra da ne postoji, niti je ikada postojalo društvo u kojem žene nemaju status inferioran muškarcima, no postavlja se pitanje, je li to pravedno? Današnja tema je po svoj prilici ne tako česta, no uz to jako bitna tema u današnjem društvu, a to je pojam ženskog nogometa.
Na početku se moramo upoznati sa samim podrijetlom nogometa i odakle njegovi korijeni sežu. Kao i kod muškog nogometa, tako i kod ženskog, počeci sežu iz daleke Kine, 3 st. prije Krista gdje se igrala inačica nogometa. Nogomet je u početku bio igra između pojedinaca, ali je već u vrijeme dinastije Tang poprimio oblike slične današnjem nogometu. Tijekom povijesti ženski nogomet je jednostavno nestao. U Europi, prvi počeci ženskog nogometa bili su zabilježeni u Engleskoj. Prva ženska utakmica odigrala se 1881. godine u Edinburgu između Škotske i Engleske, što dokazuje članak izdan u Glasgow Heraldu. Tijekom povijesti ženski nogomet nije naišao na odobravanje pa su mnoge utakmice morale biti prekinute. Sve povezane osobe bile su osuđivane u društvu te izložene raznim javnim kritikama. Nakon nekoliko pobuna i policijskog interveniranja klubovi su naišli na zid nerazumijevanja od okoline, posebice muške populacije (što je učestalo prisutno i danas) i otkazivanja već prije zakazanih utakmica, pa je tako u novinama kružila teza da je ženski nogomet bio kratka vijeka i nimalo sretnog završetka. No igračice nisu željele posustati već na prvoj prepreci te su uspjele organizirati sljedeće utakmice.
Jedan od ključnih ciljeva suvremenog društva je postizanje ravnopravnosti između muškaraca i žena, a to se odnosi i na ravnopravnost u sportu. Ovaj je problem prepoznat i na europskoj razini te se pitanjem rodne ravnopravnosti u sportu bave i europske institucije. Radi se na otklanjanju prepreka koje ženama sprječavaju preuzimanje funkcija u izvršnim odborima, povjerenstvima, upravi te na trenerskim položajima iz razloga što je zastupljenost žena na tim razinama vrlo slaba.
Za mene je nogomet strast, način s kojim se nosim s preprekama u životu. Gledajući glazbu možemo uvidjeti da u njoj postoji određena doza ravnopravnosti između muškaraca i žena. Možemo postaviti pitanje zašto to nije moguće kada dolazimo do sportskog polja, specifično nogometa. Ako nešto volite, nemojte dopustiti da vas neka prepreka zaustavi u vašem cilju. Trebate gledati samo vaš stav i mišljenje i ne dopustiti da vam tuđa mišljenja unište dan; zato iz dana u dan trebate biti ustrajni u svojim ciljevima i namjerama, jer tek tada vam nitko neće moći stati na put.
Ne mogu vam dati formulu za uspjeh, ali vam mogu dati formulu za neuspjeh. Nastojte svakome ugoditi!
Kjara Zorić