Prezervativi su 98% efikasni kada je riječ o zaštiti od oboljenja koja se prenose seksualnim putem.
Prezervativ je mjera zaštite o kojoj ne treba previše pričat – on je apsolutna nužnost u 21. stoljeću!
Pored toga što je kontracepcijsko sredstvo i spriječava neželjenu trudnoću, kondom onemogućava širenje zaraznih polnih bolesti. Ukoliko ga upotrebljavate pravilno, možete biti spokojni kada je riječ o bolestima poput hepatitisa C i B, klamidije, HIV-a, gonoreje…
Međutim, postoje oboljenja koja se šire preko kože i kod kojih prezervativ nije od velike pomoći. Zato, ukoliko ste seksualno aktivni, budite izuzetno oprezni pri izboru partnera.
HPV
Humani papiloma virus spada u najčešće polno prenosive bolesti i velika je vjerovatnoća da ćete u jednom momentu biti izloženi ovom virusu, koji mogu da izazovu značajne zdrastvene probleme poput raka materice. Upotreba kondoma smanjuje rizik za njegovo prenošenje, ali nije nemoguće zaraziti se i kada nosite prezervativ jer ne postoje znanstveni dokazi da lateks spriječava prenošenje određenih sojeva virusa. HPV može da izazove genitalne bradavice, ali neki pacijenti nemaju spoljašnje simptome, pa su često nesvjesni da su zaraženi.
Molluscum contagiosum virus
Ovo oboljenje manifestuje se promjenama na koži u predjelu lica, genitalija i pregiba, koje izgledaju kao pojedinačne ili grupisane poluloptaste tvorevine s malim udubljenjem u sredini. Obično je ovo stanje asimptomatsko, a najčešće se prenosi među djecom – direktnim kontaktom s inficiranom osobom ili preko odjeće i predmeta za ličnu higijenu. Kod odraslih je, međutim, seksualno prenosivo, a žene promjene obično primijete u predjelu vulve.
Genitalni herpes
Ukoliko vaš partner ima herpetičku leziju na koži koju ne prekriva kondom, s tog mjesta se može raširiti virus herpes simpleks, koji izaziva genitalni herpes. Liječnici preporučuju osobama kojima je dijagnosticirano ovo oboljenje da se suzdržavaju od seksualnog kontakta u fazi izbijanja promjena jer je tada rizik za širenje bolesti najviši. Imajte na umu da je prenošenje zaraze moguće i kada nema vidljivih simptoma!
Sifilis
Baš kao i kod herpesa, kondom neće spriječiti širenje sifilisa, oboljenja koje izaziva bakterija Treponema pallidum. Obično se manifestuje ulkusima (zatvorenim lezijama) i šankrama (malim čirevima), kao i osipom, mukokutanim lezijama, uvećanjem limfnih čvorovima, a mogu se javiti i visoka temperatura i gubitak tjelesne mase. Budući da se prenosi direktnim kontaktom s tjelesnim tečnostima, ali i infektivnim tečnostima iz otvorenih ili skrivenih vlažnih, lezija kože i sluzokože može se dobiti čak i kada koristite prezervativ.
Stidne uši
Iako više nisu česte kao ranije kada je higijena bila na nižem nivou, stidne uši nisu nestale – one polažu jajašca u genitalnoj regiji i žive u stidnim dlačicama, tako da kondom ne može da spriječi njihovo prenošenje.
I.B., foto: Twitter