Svi misle kako je kora voća zdrava, a zapravo je izuzetno opasna, objašnjava gastroenterolog.
Pesticidi u hrani su česta tema, a vrlo često brinemo kada vidimo da se iz prodaje munjevitom brzinom povlače stvari koje smo do danas koristili.
– Reći ću vam jednu činjenicu koja će jako da vas onespokoji, 15% pesticida, insekticida kojima se prskaju voće i povrće, ne može se ukloniti, i mi to unosimo u organizam. E onda je pitanje, šta će naša jetra raditi s tim? Fungicidi, pesticidi i druge kemikalije mogu se zadržati, rekao je prof. dr Vojislav Perišić i naveo primjer jabuke.
– Jutros sam uzeo svježu jabuku s pijace. Imam i jednu koja je stajala kući. Ona koja je stajala, nije joj masna koža, a ovoj sa pijace jeste. Da bi se oprao plod jabuke, mora da se opere ocatnom kiselinom. Može i soda bikarbona, ali se postavlja pitanje, kojeg vrste je pesticid? Neka odstoji 15 minuta u rastvoru octa, ako je pesticid baza, kiselina će ga rastvoriti. Ali ako je pesticid kiselina, kao najveći broj njih, onda morate upotrijebiti sodu bikarbonu, rekao je on.
Rastvor za uklanjanje pesticida pravi se sa deset grama sode na litar vode, ili 100 mililitara octa na 300 mililitara vode. Ali tu nije kraj.
– Onda tek dobro operite voćku, a potom ipak oljuštite! Zdrava je kora, ali ispod nje se koncentrišu toksini te je ne treba jesti. Ona nam samo čisti zube kada grizemo, ali ispod nje su kemikalije. Vodite računa tamo gdje je peteljka, i dno, da ih obavezno skinite jer se tu pesticidi koncentrišu, zaključuje Vojislav.
Ilma B., foto: Pixabay