Do 2023. godine Jack Ma, osnivač i bivši izvršni predsjednik Alibaba Group, prošao je kroz značajne promjene i izazove u svojoj karijeri i osobnom životu. Inače bio je poslovni guru medija o kineskom snu i postao je svjetski popularan. Čak je promovirao kako graditi osobni uspjeh i počeo izgrađivati imidž moderne Kine koja je otvorena za svijet. No sve se mjenja sa Coronom, tako ruše i njega sa scene komunistički oligarsi koji odlučuju zatvarati Kinu, ali i svjetska panika u kojoj ni Kinezi se nisu znali nositi sa tim tko je tko. Jack Ma je poprilično liberalno predstavljao Kinu i bogaćenje u Kini što se pokazalo da nije baš tako. Povukao se sa pozicije izvršnog predsjednika Alibabe u 09. mjesecu 2019. godine. Samtra se da je ucjenjen. Iako je nastavio imati ulogu u tvrtki kao član odbora, njegovo aktivno sudjelovanje u svakodnevnom upravljanju tvrtkom značajno je smanjeno.
Od 2019 do 2024 sumnjalo se da je misteriozno nestao ili je ubijen pošto je nestao iz medija a u vrijeme Covida u Kini nije se puno gledalo koga će eliminirati jer SAD i Kina su postali trgovački neprijatelji jer im je SAD nabila sankcije.
Doznalo se da je kineskim vlastima 2020. godine, Ma je dao kritički govor u kojem je iznio svoje stavove o kineskom financijskom regulatornom sustavu. Ove kritike su izazvale sukobe s kineskim vlastima, što je dovelo do velikih problema za Alibabu. Planirani IPO (inicijalna javna ponuda) Ant Groupa, financijskog ogranka Alibabe, koji je trebao biti najveći IPO u povijesti, bio je obustavljen 2020. godine zbog pritisaka od strane kineskih regulatora. Nakon Ma-ovih kritika i obustave IPO-a, kineske vlasti započele su istraživanje poslovnih praksi Alibabe i Ant Groupa. To je uključivalo pitanja o antimonopolskim praksama i regulaciji financijskog sektora. 2021. godine, kineski antimonopolski regulator kaznio je Alibabu s rekordnih 2.8 milijardi dolara zbog kršenja antimonopolskih zakona, što je označilo ozbiljan udarac za tvrtku.
Nakon već jasnih sumnjivih nagađanja izbačena je službena verzija na wikipediji da je Jack Ma u 2024., s neto vrijednošću od 30,1 milijarde dolara, šesta najbogatija osoba u Kini, kao i 50. najbogatija osoba na svijetu, prema Bloombergovom indeksu milijardera. Samim time mu je omogućen mir.
Suosnivač je Alibaba grupe , multinacionalnog tehnološkog konglomerata, također suosnivač je Yunfeng Capitala , kineske privatne investicijske tvrtke. Ma je demantirao da ga je kineska vlada natjerala na povlačenje i izjavio je da se želi usredotočiti na filantropiju kroz svoju zakladu. Daniel Zhang bi tada vodio Alibabu kao trenutni izvršni predsjednik. Ma je odstupio iz uprave Alibabe 01.10. 2020.
- 11. 2020. Šangajska burzazaustavila je IPO Ant grupe. Prema kineskim bankarima i dužnosnicima, financijska stabilnost bila je cilj intervencije. Ant Group nastojala je zadržati poziciju tehnološke tvrtke, iako je približno 90% svog prihoda dobivala od financijskih usluga. Ova ga je pozicija dovela u sukob s Narodnom bankom Kine (PBOC), koja je od 2018. nastojala regulirati Ant Group kao financijski holding. Nakon što je Ant Group podnijela zahtjev za IPO, PBOC je izdao nacrt smjernica u kojima se navodi da će regulirati tvrtke kao što je Ant Group kao tvrtke za financijske usluge, a ne tehnološke tvrtke. Tijekom IPO-a, financijski regulatori postali su još više zabrinuti za Ant Group zbog njene visoke vrijednosti kao tehnološke tvrtke, povećavajući strahove od balona.
Vlasti su naredile da Maova Ant Grupa napravi velike promjene u svojoj vlasničkoj strukturi i korporativnom upravljanju 2023. Tog je mjeseca Ant Grupa najavila niz promjena u glasačkim pravima dioničara, a njen osnivač Jack Ma više neće biti stvarni kontrolor Anta. Maina glasačka prava smanjena su s 50% na 6%. Nakon ovih promjena niti jedan dioničar nema kontrolni udio u tvrtki. Uprava tvrtke također je dodala još jednog neovisnog direktora. Kineska vlada pozitivno se izrazila o promjenama Ant Grupe, uključujući i opisujući ih kao poboljšanja u transparentnosti i odgovornosti.
Početkom 2024. Ma je uveo Alibabu kao dioničara u japansku SoftBank.Ma se ponovno javno pojavio 20. 01. 2021., obraćajući se putem video veze grupi ruralnih učitelja na dobrotvornom događaju, godišnjoj Inicijativi ruralnih učitelja.
- Ma je navodno živio skromno u Tokijuu Japanu gotovo šest mjeseci i povremeno je putovao u inozemstvo. 2023. na društvenim su se mrežama pojavile fotografije i videozapisi Ma u obilasku škole Yungu u Hangzhouu u Kini, potvrđujući javno pojavljivanje milijardera prvi put u nekoliko mjeseci. Školu financira Alibaba, a nalazi se u blizini sjedišta tvrtke. Navodno ga je premijer Li Qiang nagovorio da se vrati iz inozemstva. Alibaba Group se pretvorila u holding tvrtku, a njezine podružnice će se odvojiti u šest neovisnih tvrtki; Wall Street Journal izvijestio je 30. 03 da je Ma ovo smislio u razgovorima s izvršnim direktorom tvrtke Danielom Zhangom dok je putovao u inozemstvo.
Godine 2019. Forbes je uvrstio Maa na svoj popis “Azijskih heroja filantropije 2019.” i dodijelio mu nagradu Malcolm S. Forbes za životno djelo za njegov rad u pružanju potpore siromašnim zajednicama u Kini, Africi, Australiji i na Bliskom istoku. Godine 2020., kao odgovor na pandemiju COVID-19, Zaklada Alibaba i Zaklada Jack Ma pokrenule su razne inicijative, od kojih su neke uključivale doniranje medicinskih potrepština Sjedinjenim Državama, kao i raznim zemljama u Aziji, Africi i Europi.
H.B., Foto: Pixabay