Kupanje psa ponekad može biti složen i zahtjevan proces, a uz ovaj postupak nerijetko se vezuju i neke nejasnoće s kojima se mnogi vlasnici pasa suočavaju. Naime, mnoge od njih zanima kada je najbolje vrijeme za kupanje štenaca te koliko često i na koji način bi trebali kupati svog ljubimca.
Kupanje je neizbježno za pravilno održavanje njege psa koji često kod njih proizvodi određenu vrstu negodovanja. Iako psi vole vodu, često se može dogoditi da pred kupanje unervoze i tada ih ne možete smiriti kako biste ih neometano okupali.
Vlasnici pasa često se pitaju koliko često trebaju kupati svoga psa. Stručnjaci savjetuju da je optimalno psa kupati najviše četiri puta godišnje.
Prečesto kupanje može imati negativne efekte za vašeg psa. Razlog tomu leži u činjenici da kod kupanja dolazi do skidanja prirodne masnoće, što kožu čini suhom. Budući da koža ima zaštitnu funkciju u organizmu, skidanje tog zaštitnog sloja uzrokuje prodiranje mikroorganizama u istu. Tako dolazi do pojave određenih infekcija na koži od kojih će pas oboljeti. Ne kupaju se svi psi četiri puta godišnje, već taj broj ovisi i o određenim faktorima. Naime, učestalost kupanja obično se definira prema strukturi dlake, kao i prema mjestu gdje pas boravi. Tako se psi s duljom dlakom kupaju češće od onih s kratkom dlakom. Nadalje, psi koji borave u zatvorenom prostoru poput kuća i stanova zahtijevaju učestalije kupanje.
Drugo pitanje koje postavljaju vlasnici pasa, a posebno vlasnici štenaca, jest kada je najbolje vrijeme za kupanje psa. Prema preporukama struke, kupanje psa trebalo bi početi prakticirati u njegovoj najranijoj dobi, neovisno o kojoj vrsti psa je riječ. Naime, pas u ranoj dobi lakše se navikava na nove stvari, što upućuje na zaključak da će mu i kupanje biti zanimljivo. Najranija dob u kojoj možete kupati svog psa je oko tri mjeseca. Kada psa kupate prvi put, potrebno je osigurati ugodnu atmosferu te je poželjno da kupanje obavlja osoba u koju pas ima povjerenja. Određena iskustva govore da ukoliko se pas prvi put uplaši vode i kupanja, postoje male šanse da će kasnije zavoljeti kupanje. Kad okupate vašeg psa, možete ga nagraditi nekom granulom ili keksom za pse jer će pas tada postati svjestan da je učinio nešto dobro.
Još jedno pitanje koje sigurno zanima vlasnike pasa jest što je potrebno učiniti prije kupanja psa. Odgovor na to pitanje ističe da potrebno psa lijepo počešljati, za što je potrebno koristiti četku kojom inače četkate svog psa. Češljanje je neophodno jer ćete njime razmrsiti pseću dlaku i lakše ćete ga okupati. U suprotnom postoji velika vjerovjatnost da su se dlake prethodno skupile u čvoriće, što će otežati proces kupanja. Češljanje nije neophodno samo kod pasa s duljom dlakom, već je preporučljivo i za pse s kratkom dlakom. Četkanjem psa otklanjaju se sve nečistoće koje se skupljaju na dlaci psa. Pored toga, prije kupanja potrebno je pripremiti sve kako ne biste trebali tražiti izgubljene predmete za vrijeme kupanja vašeg psa. Tako je preporučljivo pripremiti stvari kao što su ručnik, kada, guma, fen, četka, šampon za pse te ostalo.
Pored svega spomenutoga postavlja se i pitanje na koji način okupati psa. Da bi pas ušao u kadu, potrebno je da ima povjerenje u vas te da vlada ugodna atmosfera. Ukoliko on odbija ući u kadu, ne smijete pokušavati na silu ga uvući u istu. Preporučljivo je pričati mu, maziti ga i hvaliti ga, što će psa svakako ohrabriti da uđe u kadu. Također, preporučljivo je psu ponuditi neku nagradu, što će ga natjerati da vas posluša. Ukoliko je pas pod stresom, a planirate ga kupati u kadi, savjetuje se da ju napunite bez njegovog prisustva jer zvuk vode također može kod psa izazvati strah od kupanja. U kadu u kojoj ćete kupati psa stavite gumenu podlogu, a zatim ručnik kako bi vaš pas bio siguran. Time ćete izbjeći da se pas oklizne i uplaši. Voda bi trebala biti mlaka, dakle, ni previše topla, ali ni hladna. U slučaju hladne vode pas može doživjeti stres, što ga može odbiti od daljnjeg i idućih kupanja. Nadalje, psa je potrebno tuširati na način da se mlaz kreće od zadnjeg dijela tela prema glavi psa. Pritom je potrebno paziti da voda ne uđe u njegove uši. Kod odabira šampona potrebno je paziti da pri kupanju psa nikako ne biste trebali koristiti šampon za ljude, već isključivo šampon za pse zbog različite pH vrijednosti kože psa i kože čovjeka. Prilikom nanošenja šampona na tijelo psa, potrebno ga je prvo nanijeti na trbuh, a nakon toga na predio trbuha. Nakon toga šampon nanesite i na predio nogu i repa. Također je potrebno voditi računa da šampon ne dospije u oči psa. Prilikom ispiranja preporučuje se psu podignuti glavu kako bi se voda slijevala niz tijelo psa, a na taj način ćete zaštititi njegove oči i uši. Psa bi trebalo dva puta našamponirati. Nakon toga potrebno ga je i temeljito isprati, osušiti ga ručnikom i fenom te ga smjestiti da boravi u toploj prostoriji iduća barem dva sata.
Andrea Jakovčević, Pixabay