Razlozi zašto tijesto za kekse mora odstajati u hladnjaku

Kada u receptu piše da tijesto za kekse treba barem pola sata odstajati u hladnjaku, mnogi tu informaciju prime s negodovanjem. Koliko god bili svjesni da živimo dinamičan, ubrzan život gdje je vrijeme dragocjeno, potrebno je naglasiti da ovaj međukorak u pripremi postoji s razlogom i to se zlatno pravilo prvenstveno odnosi na svima poznate keksiće s komadićima čokolade te sve izvedenice istog, ali nijednom tijestu neće štetiti hlađenje. Ukoliko želite da budu ravnomjerno pečeni i lijepog oblika, rezervirajts im 30 minuta u hladnjaku, s time da je poželjno i više.

Potrebno je istaknuti da primaran razlog potrebnog rashlađivanja tijesta za kekse leži u visokom udjelu maslaca. Budući da svi sastojci prilikom miksanja imaju sobnu temperaturu, tijesto je potrebno naknadno rashladiti u svrhu zadržavanja njegove forme. U suprotnom će se maslac u zagrijanoj pećnici, na otprilike 190 do 200 stupnjeva, prebrzo rastopiti. To će dovesti do toga da će keksi u potpunosti izgubiti oblik, a rubovi će im biti tanki i smeđi.

RelatedPosts

No Content Available

S druge strane, maslac u rashlađenom tijestu postupno će se topiti, a keksi će zadržati okrugli oblik i bit će hrskavi izvana te mekani iznutra.

Kratko „odmaranje“ tijesta omogućit će da se suhi i tekući sastojci dobro prožmu te da u prvi plan iskoče okusi vanilije, čokolade, karamela, itd. Sve ovisi o tome što volite i preferirate dodati u tijesto. Dakle, kekse se zaista ne isplati požurivati. Ukoliko ste vremenski ograničeni, najbolje je da ih pripremite večer ranije, omotate folijom i stavite u hladnjak. Keksići sa čokoladom dobro podnose i zamrzivač, gdje na svoj red mogu čekati mjesec do dva.

Andrea Jakovčević, foto: missGASTRO

Related Posts

No Content Available

Related Posts