Potrebno je samo na sekundu da usmjerite pogled od pića i da vas vam vrebatelj stavi bezbojni rufinol. Ulični žargon je Ruffy. To je vrsta lijeka na recept iz skupine benzodiazepina, a kemijski je sličan lijekovima kao što su Apaurin ili Xanax. Bez okusa je i mirisa, ponekad bezbojan kada se otopi u piću. Rufinol izaziva djelomičnu amneziju. Njegovo djelovanje nastupa u roku od 15 do 20 minuta, a može potrajati od četiri do šest sati. Ali kod nekih slučajeva djelovanje se produžilo i do 12 sati i u tom vremenskom okviru nastupa parcijalna amnezija, odnosno gubitak pamćenja. Kada se primjenjuje kao lijek za nesanicu prema specijalističkom nalazu i dodatnom receptu često ima specijalistički dodatak, a na “ulici” za prljave igre silovatelji ga ubacuju već alkoholiziranoj osobi što samo pojačava alkoholiziranost do dna u nekoliko minuta.
Flunitrazepam je benzodijazepin i hipnotik koji se primjenjuje kao lijek za nesanicu u nekim zemljama. Iskustva žrtvi koje opisuju su različita, no često su u očima drugih osobe predane, opuštene sa pospanošću, često daju krivi dojam ako se smiju jer to djeluje kao zavođenje, a zapravo osobi pada krvni tlak, počinju se opuštati mišići, gubi se nadzor nad sobom i daje osjećaj opijenosti, poteškoće u govoru. Razlika je pijanog stanja i tijeznog, no u svakom slučaju postajete nemoćni za predatora ili nekoga tko vas poželi srušiti.
Ovi efekti su izraženiji nego kod običnog pijanstva, jer su najćešće u kombinaciji s pijanstvom, koje također djeluje na GABA receptore te se time međusobno pojaćava efekt. Kada se GABA veže na te receptore, uzrokuje smanjenje aktivnosti obližnjih neurona, učinkovito smanjujuči emisiju električnih signala u mozgu. To dovodi do umirujučeg i opuštajučeg učinka na um i tijelo.
Iako postoje ovisne osobe koje konzumiraju ova sredstva, nenaviknuta osoba češće proživi veći broj nuspojava. Osjeća se kao u noćnoj mori nakon svega ali nema sjećanja. Često to prepiše pijanstvu i smatra da se ništa nije dogodilo i ne sjeća se. A ako i posumnja kažu joj da je dobrovoljno uzimala svašta i nema dokaza. Također . U situacijama zabave, okruženja prijateljima i nepoznatim osobama, kad žrtvi pozli, zlostavljač može postupiti tako da joj “pokuša pomoći” tako da je izvede na svjež zrak i tada provede svoj naum – zloupotrijebi osobu koja nije u stanju upravljati vlastitim postupcima, što je kazneno djelo. Osjećaj da ste opijeni više nego što bi to jedno–dva pića trebala učiniti, može biti znak koji upućuje da se radi o još nečemu. Zbrojeni učinci više sredstava istovremeno je ono što može dovesti do fatalnog rezultata, stoga je potreban oprez i stručna pomoć u slučaju teže intoksikacije.
Postupak
- Nađite sigurno mjesto.
- Zamolite prijatelja kome možete vjerovati da ostane uz vas i pomogne vam.
- Pozovite policiju, odmah zatražite medicinsku pomoć.
- U bolnici zamolite da uzmu uzorak urina što je moguće prije kako bi se moglo utvrditi o kojem se sredstvu radilo (pojedina sredstva mogu se detektirati 12 do najviše 72 sata).
- Ako sumnjate da je počinjen seksualni napad, sačuvajte sve fizičke dokaze toga.
- Nemojte se tuširati, jesti, piti, prati ruke, prati zube prije liječničkog pregleda.
- Sačuvajte odjeću koju ste u to vrijeme nosili.
- Mjesto mogućeg zločina koliko je moguće ostavite nedirnutim. Sačuvajte sve materijale u kojima je droga mogla biti dana, primjerice čaše koje su sadržavale vaše piće.
Žrtvi napada, ako joj je svijest bila pomućena, često sve izgleda kao noćna mora. Može je naknadno preplaviti osjećaj krivnje, nemoći. No bez obzira ako ste i svojevoljno uzeli, primjerice piće ili dva, ne opravdava napadača. Mogu se javljati flash back iskustva koja su u biti elementi posttraumatske reakcije na stresni događaj, što može zahtijevati i dugotrajnu psihoterapijsku pomoć.
Imperij tim