Dijamantna kiša na ogromnim ledenim planetima mogla bi biti češća nego što se mislilo

Nova studija otkrila je da bi “dijamantna kiša”, dugo pretpostavljena egzotična vrsta padalina na ledenim divovskim planetima, mogla biti češća nego što se mislilo.

U ranijem eksperimentu, istraživači su oponašali ekstremne temperature i tlakove koji se nalaze duboko u ledenim divovima Neptunu i Uranu i po prvi put promatrali dijamantnu kišu kako nastaje.

Istražujući ovaj proces u novom materijalu koji više sliči kemijskom sastavu Neptuna i Urana, znanstvenici iz Nacionalnog akceleratorskog laboratorija SLAC Ministarstva energetike i njihovi kolege otkrili su da prisutnost kisika čini stvaranje dijamanata vjerojatnijim, omogućujući im da se formiraju i rastu u širem rasponu uvjeta i na više planeta.

Nova studija daje cjelovitiju sliku o tome kako dijamantna kiša nastaje na drugim planetima i, ovdje na Zemlji, mogla bi dovesti do novog načina proizvodnje nanodijamanata, koji imaju vrlo široku lepezu primjene u isporuci lijekova, medicinskim senzorima, neinvazivnoj kirurgiji, održiva proizvodnja i kvantna elektronika.

“Raniji rad bio je prvi put da smo izravno vidjeli stvaranje dijamanta iz bilo koje mješavine”, rekao je Siegfried Glenzer, direktor Odjela za visoku energetsku gustoću pri SLAC-u. “Od tada je bilo dosta eksperimenata s različitim čistim materijalima, ali unutar planeta, to je mnogo kompliciranije; ima puno više kemikalija u mješavini. I tako, ono što smo ovdje željeli shvatiti je kakva je vrsta učinak ovih dodatnih kemikalija.”

S.K., foto: Greg Stewart/SLAC National Accelerator Laboratory

 

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imate priču? Možete nam pisati na redakcija@imperij.com ili klikom na PR tim.

Povezane vijesti

Povezane vijesti