Tim istraživača s Južnog medicinskog sveučilišta razvio je AI aplikaciju koja pomaže identificirati genomske kompromise između različitih vrsta mutacija koje su se dogodile tijekom razvoja ljudi.
Prijašnja istraživanja su pokazala da kako stvorenja evoluiraju, dolazi do mutacija.
Mutacije koje ostaju u genomu su ono što dovodi stvorenje do evolucije.
Prethodna istraživanja su također pokazala da neke mutacije dovode do izravnih koristi, kao što je sposobnost prerade određene hrane, što stvorenju omogućuje postojanje u novom okruženju.
Druge mutacije, s druge strane, ponekad jednostavno idu u prilog. Oni ne moraju nužno imati nikakve koristi, ali ostaju u genomu slučajno ili zbog svoje blizine genima koji pružaju dobrobit.
Znanstvenici koji proučavaju genom dugo su željeli alat koji bi se mogao koristiti za određivanje koje su mutacije u ljudskom genomu favorizirane, a koje su bile samo stoperke.
U ovom novom pokušaju, istraživači su razvili takav alat, iako još uvijek nije jasno koliko je on uistinu koristan.
Oni koje je tim uključio suženi su na alele povezane s prehranom i drugim metaboličkim aktivnostima, kao i na mutacije koje su omogućile suočavanje s varijacijama u klimi – fokus je bio na jedinstvenoj sposobnosti ljudi da se prilagode na toliko različitih dijelova planeta.
Tim je zatim pokrenuo alat na tri odvojene populacije i pronašao ono što opisuju kao primjere autostopiranih mutacija koje su dovele do osjetljivosti na bolesti.
S.K., foto: pixabay