Aukcijska kuća Pipa nazvala je Armanda “najboljim belgijskim golubom dugoprugašem svih vremena”. Prije ove prodaje, rekordna postignuta cijena za sportskog goluba iznosila je 376.000 eura. Šampion Armando, koji je ove godine navršio pet godina, sada uživa u mirovini i već je imao nekoliko potomaka. “Nismo se ni u najluđim snovima nadali ovako visokoj cijeni. Pretpostavljali smo da ćemo postići 400.000 do 500.000 eura i samo smo sanjali o 600.000 eura”, izjavio je za BBC Nikolaas Gyselbrecht, izvršni direktor Pipe (kratica od “Pigeon Paradise”, Raj za golubove). Armando nije običan sportski golub. Bio je pobjednik u zadnje tri utrke svoje karijere; na Ace Pigeonu 2018., Olimpijadi golubova 2019. i Angoulêmeu. Iako je gotov sa svojom sportskom karijerom, Gyselbrecht kaže da sportski golubovi mogu imati piliće i do svoje desete godine. Aramndo će u mirovanje a novi vlasnici će za sportska natjecanja uzgajati i trenirati njegovo potomstvo.
Da biste se počeli baviti uzgojem golubova, najbolje je učlaniti se u klub, potražite savjet od iskusnih i cijenjenih uzgajivača i kupiti mlade ptice za uzgoj. Veličina golubinjaka ovisi o broju ptica koje želite držati, no svaka ptica mora imati oko 0,6 m* prostora. Golubinjak mora biti suh i dobro prozračivan. Idealno bi bilo postaviti ga prema jugu ili jugoistoku na mjestu gdje će imati dovoljno sunca i gdje će biti zaštićen od istočnoga vjetra.
1. Ptice hranite pretežito pšenicom i sjemenkama uz dodatak zelene hrane. Pakiranja hrane s uravnoteženom mješavinom pšenice i sjemenki mogu se kupiti u trgovinama za kućne ljubimce ili kod specijaliziranih dobavljača. Golub u prosjeku pojede 20 – 40 g hrane na dan.
2. Također im je potrebno osigurati nešto pijeska za bolju probavu. Pare se obično početkom godine, no golubovi pismonoše predodređeni za natjecanja na duge pruge, obično se pare u ožujku kako bi bili u vrhunskoj kondiciji u pravo vrijeme. Mlade će se ptice izleći oko 30 dana nakon parenja, a same će se početi hraniti već za tri tjedna do mjesec dana.
3. Sa šest do deset dana starosti treba ih trajno prstenovati. Na prstenovima su identifikacijski brojevi.
NATJECANJE pismonoša:
To je sport u kojemu može sudjelovati čitava obitelj. Četrdesetak zemalja su članice Federation Colombophile Internationale iz Belgije, gdje je i nastao ovaj sport. Ptice koje se prijave za natjecanje odvezu se do određene točke puštanja, a potom ih se pusti kako bi se vratile kući, u svoje golubinjake. Pobjeđuje ona ptica koja prijeđe udaljenost najvećom prosječnom brzinom.
Golubovi (lat. Columbidae) su porodica ptica iz reda golupčarki (Columbiformes). Rasprostranjeni su širom svijeta, a najveća raznolikost između vrsta postoji na području Indonezije i Australije. Zbijene su građe, imaju kratak vrat, te kratke i uske noseve. Jednostavan naziv “golub” se najčešće odnosi na goluba pećinara jer on vrlo učestalo naseljava urbane sredine. Golublja gnijezda golubovi najčešće izrađuju od štapića pronađenih u prirodi. Na golubljim jajima za vrijeme inkubacije sjede i mužjak i ženka. Golubovi se hrane sjemenjem, voćem i biljkama. Za razliku od ostalih ptica, proizvode vlastito mlijeko. Golublje mlijeko ima vrlo visoke nutritivne vrijednosti, a roditelji njime hrane svoje mlade.
Smatra se da su golubovi pripitomljeni prije više od 3000 godina prije nove ere. Najvjerojatnije su ih pripitomili Egipćani i Sumerani. Ovi su narodi štovali golubove kao svetu pticu i glasnike bogova. Prilikom iskopavanja faraonskih grobnica pronađeni su muminficirani golubovi koji su faraonu trebali poslužiti kao glasnici prilikom putovanja u nebo. Iz starog Egipta uzgoj domaćih golubova se širio na ostale civilizacije. Poznato je da su se stari Grci i Rimljani počeli rano baviti uzgojem golubova. U to vrijeme su se polako počele formirati različite pasmine golubova. U srednjem vijeku samo su plemići smjeli uzgajati rasne, dok su seljaci smjeli držati samo obične poludivlje golubove. Raspadom feudalnog sustava i stvaranjem demokracija rasni golubovi postaju dostupni svim zainteresiranim ljudima pa otada počinje stvaranje mnogih novih pasmina. Domaće golubove možemo podijeliti na dvije osnovne skupine – na ukrasne golubove koji se uzgajaju zbog svoje iznimne ljepote, i sportske golubove koji se uzgajaju zbog svojih letačkih osobina. Golubovi letači dijele se na letače, visokoletače, engleski tipler, pismonoše i prevrtače. Ukrasni golubovi se dijele na njivske golubove i golubove u boji, golubove bubnjare, golubove gušane,strukturne golubove, golubove galebiće, bradavičaste golubove i kratkokljune ukrasne golubove.
Golubovi u mnogim gradovima poput Venecije sliječu ljudima na glavu jer su pitomi, no golubovi kako i ostale životinje također mogu širiti zaraze pa je zato potrebno pravilno veterinarski se brinuti o njima.
Imperij tim, foto: Pixabay