Na današnji dan 1920. godina rođen je Henry Charles Bukowski. Prije nego što je postao poznati pisac radio je kao poštar, a prije toga bio je zaposlen u tvornici za preradu krastavaca.
Bavio se ovim poslovima sve do 49.godine, a onda mu je izdavač John Martin ponudio da će mu do smrti plaćati po 100 dolara mjesečno pod uvjetom da da otkaz i posveti se pisanju.
Bukowski je napisao:”Imam dva izbora, ostati u pošti i poludjeti ili se igrati pisca i umrijeti od gladi. Odlučio sam da gladujem”.
Bukowski je bio inspiriran teškim životom siromašnog čovjeka, a romani su mu bili autobiografskog karaktera. Alkohol je smatrao životnom ljubavlju, a otkad ga je probao u mladosti, nije ga prestao piti do smrti.
Njegov stil prošaran je provokativnošću i kontroverznošću, a Razmetni sin, Faktotum, Žene, Pošta, Ispovijesti starog pokvarenjaka samo se neka od njegovih djela.
Andrea Jakovčević, foto: Pixabay










