Prljavo kazalište ubraja se u najpopularnije glazbene sastave u Hrvatskoj, a ostavio je zamjetan trag u hrvatskoj popularnoj kulturi i glazbi. No nije ostao imun na skandale i podjele koje su potresle i fanove. Prljavo Kazalište prolazi kroz veliku krizu koja je eskalirala do točke razdora među članovima benda. Glavni sukob je između Jasenka Houre i Tihomira Fileša, dvojice ključnih članova benda i kumova, koji već neko vrijeme ne razgovaraju. Fileš, koji je osnivač i dugogodišnji menadžer benda, tvrdi da je vlasnik žiga “Prljavo kazalište” te je zabranio korištenje imena benda za nastupe koje je Houra dogovorio bez njega. Sukob je postao javno poznat u sredinom 2024., kada je Fileš zaprijetio tužbom ako se ime benda koristi bez njegovog odobrenja. Sud je privremeno odobrio do završnih odluka korištenje naziva za obje strane. Zapravo Fileš kao osnivač grupe smatra da je ona njegovo vlasništvo a ne svih članova.
Gledajuči pravno, može biti istina ali svi članovi benda kao i udruge su na neki način vlasnici i ne postoji privatno vlasništvo ako nije odmah regulirano zakonom. Nevjerojatno je da gospodin Fileš prisvaja žig “Heroj ulice” kada je općepoznato da je Houra autor teksta i izvođać te kultne pjesme. No treba saslušati i drugu stranu. Došli su do suda. Trgovački sud je 2022 ukinuo zabranu ikome od njih da koristi naziv Prljavo kazališe. Tomislav Fileš se izjasnio: “Ja nikada nisam rekao da sam vlasnik Prljavog kazališta. Jasenko Houra pokušao je za vrijeme korone s još jednim članom naše grupe, mimo našeg znaja napraviti novi bend i zatim ga nazvati istim imenom Prljavo kazalište. Mislim da sam sve rekao. Zato ću samo još jednom ponoviti kako Houra može pjevati, plesati i raditi što god hoće, ali samo ne pod imenom ‘Prljavo kazalište’ bez mog odobrenja. A za njegov pokušaj kriminaliziranja mog rada mogu samo reći da je gnusan i u budućnosti utuživ. Jer, ako je žig od sviju, zašto ga želi samo za sebe, a ja sam ga koristio samo za band? Pokušao sam sa njim pričati ali sam dobio hrpu prijetnji u porukama.”, poručio je Tihomir Fileš za Večernji list koji je bio i manager grupe i osnivač svo postojanje. “Houra očito želi privatizitati i isključiti ostale članove banda, s obzirom da je on jedini originalni član u sadašnjem sastavu svoje grupe. Isto tako, imena pjesama koja su korištena za nazive tvrtki i diskografskih etiketa, pa se stoga nalaze i na žigovima, poput ‘Heroj ulice’ ili ‘Crno bijeli svijet’, ne znače da Houra s bendom ne može svirati te pjesme, niti je itko ikada o tome govorio. Uostalom, Houra je znao za sve poslovne poteze povezane s Prljavim kazalištem u kojemu sam kao menadžer baš zadnjih godina postigao najveće poslovne uspjehe u povijesti grupe, od kojih su svi članovi grupe imali itekakve koristi, a pogotovo i sam Jasenko Houra.” – zaključio je Tomislav Fileš.
Zagrebački rock sastav osnovan 1977. godine u predgrađu Zagreba, Dubravi. Među prvim pjevaćima bio je Davorin Bogović, i sada se odlučio osnivač, bubnjar i manage Tomislav Fileš da ga želi vratiti u staru postavu bez Bodaleca što Houra ne želi. Jasenko Houra je iznio svoju stranu: “Svaka medalja ima dvije strane. Naš je život isprepleten još od mladenačkih dana, a mogu reći da ništa ne bih mijenjao. Iskreno mi je žao zbog ove situacije. Previše sam u životu gubio na emocionalnom planu, a i na ostalima pa mogu reći da se nikada ne bih igrao tuđim životom. Nije mi svejedno biti u ovom položaju. Ipak, trajno je narušen odnos između nas dvojice, a ne između mene i ostatka benda. Nisam imao pojma da je on to zaštitio, a to je napravio prije nekoliko godina. No ne brinem zbog toga, pa ne može čovjek baš hodati cestom i samo se upisivati, pa trebat će se tu valjda nešto i dokazati. Ili netko misli da novac od tantijema od primjerice mojih tekstova ‘može uzeti sebi?”
Uzroci ove podjele navode se kao dugogodišnje skandal, netrpeljivost i zasićenost međusobnom suradnjom, što se pogoršalo tijekom pandemije. Dok su se neki članovi benda, uključujući Houru, usmjerili na nove projekte bez Fileša i pjevača Mladena Bodaleca, stvarni raskol dogodio se zbog spora oko vlasništva nad imenom benda i njegovim naslijeđem. Začuđuje nas da netko se može naknadno bez znanja drugih upisati kao vlasnik benda i svih prava. Začuđuje da itko može osporiti krizmu Mladena Bodaleca i ako je tko sinonim Prljavog Kazališta to je upravo Mladen sa Hourom posljednjih 20 godina. Naravno da bi ljudskije bilo da se nađe prostor i za Bogovića ako to želi li raskoli uvijek budu najdestruktivniji za fanove. Houra nastavlja raditi na novim materijalima i planira izdavanje novog singla, kao i moguću turneju, ali bez imena “Prljavo kazalište” zbog pravnih sporova. Sud je odobrio korištenje Prljavom kazalištu Houre i Bodaleca naslova 2022 dok se ne završi sud i utvrde činjenice.
Imperij, Večernji, Story, Jutarnji