Uređaj visoke tehnologije može se pohvaliti vidnim poljem i vremenom reakcije sličnim onima pravih očiju
Znanstvenici još ne mogu izgraditi osobu s bioničkim dijelovima tijela. Nemaju tehnologiju, ali novo umjetno oko dovodi kiborge korak bliže stvarnosti.
Ovaj uređaj, koji oponaša strukturu ljudskog oka, jednako je osjetljiv na svjetlost i ima brže vrijeme reakcije od prave očne jabučice.
Možda ne dolazi s mogućnostima teleskopa ili noćnog vida koje je imao Steve Austin u televizijskoj emisiji The Six Million Dollar Man, ali ovaj elektronički okular ima potencijal za oštriji vid od ljudskih očiju, objavili su istraživači u Natureu od 21. svibnja.
“U budućnosti to možemo koristiti za bolje vidne proteze i humanoidnu robotiku“, kaže inženjer i znanstvenik za materijale Zhiyong Fan sa Sveučilišta znanosti i tehnologije u Hong Kongu.
Ljudsko oko svoje široko vidno polje i vid visoke razlučivosti duguje mrežnici u obliku kupole — području na stražnjoj strani očne jabučice prekrivenom stanicama koje detektiraju svjetlost.
Fan i njegovi kolege upotrijebili su zakrivljenu membranu od aluminijeva oksida, prošaranu senzorima nanoveličine napravljenim od materijala osjetljivog na svjetlost zvanog perovskit, kako bi oponašali tu arhitekturu u svojoj sintetičkoj očnoj jabučici.
Žice spojene na umjetnu mrežnicu šalju očitanja s tih senzora vanjskom strujnom krugu na obradu, baš kao što živčana vlakna prenose signale od prave očne jabučice do mozga. Umjetna očna jabučica registrira promjene u osvjetljenju brže nego što to mogu ljudske oči — unutar otprilike 30 do 40 milisekundi, umjesto 40 do 150 milisekundi.
Uređaj također može vidjeti prigušeno svjetlo otprilike jednako dobro kao ljudsko oko.
Iako njegovo vidno polje od 100 stupnjeva nije tako široko kao 150 stupnjeva koje ljudsko oko može obuhvatiti, bolje je od 70 stupnjeva vidljivih običnim ravnim senzorima slike.
S.K., sciencenews.org., foto: pixabay