Ovo ljeto, Hrvatska je bila suočena s velikim nizom skandala vezanih uz cijene, posebno u turističkim područjima uz Jadransko more. Ovi skandali obuhvaćaju drastične poraste cijena, a mediji i javnost su na njih reagirali s velikim interesom i kritikama. Zapravo ministar turizma Tonči Glavina usudio se reći da kada može Italija biti sa svojim standardom skupa, tada može i Hrvatska.
Shvatio je da se zaletio sa izjavom već u praznom šestom mjesecu kada su iznajmljivači vapili da je prazno. A naravno, splitski apartman košta 150 € a Zagreb hotel sa 4 zvijezdice uz doručak 100 € noć. Ovakvo bezumlje pohlepnih turističkih „drumskih nametnika“ počelo je doživljavati pravi debakl. Naravno, većina se nije bunila nego prešutno odlučila nakon prve prevare da neće upasti nikada u drugu.
1. Cijene smještaja
Ekstremni porasti cijena: Mnogi turisti su se žalili na neobično visoke cijene smještaja, s cijenama koje su u nekim slučajevima bile i do 100% više nego prethodnih godina. Na primjer, cijene apartmana u popularnim destinacijama poput Dubrovnika, Splita i Zadra dosegle su vrtoglave iznose.
Dugotrajne rezervacije: Mnogi gosti su se suočili s problemom nedostupnosti smještaja po razumnim cijenama, što je dovelo do povećanog pritiska na vlasnike nekretnina i platforme za iznajmljivanje. Također silni broj je bio otkazivanja zbog saznanja, da je skupoća po trgovinama i kafićima abnormalnija od Španjolske, Italije i Njemačke.
2. Povećanje cijena hrane i pića
Restorani i kafići: Postoje izvještaji o povećanju cijena u restoranima i kafićima uz obalu. Cijene jela i pića, posebno onih s morskim plodovima, znatno su porasle. Neki restorani su naplaćivali i do 30% više nego prošle sezone. Zbog visokih cijena, potrošači su organizirali prosvjede i kampanje na društvenim mrežama, tražeći odgovornost od ugostitelja i lokalnih vlasti.
3. Skandali oko naplate dodatnih troškova
“Dodatni troškovi”: Turisti su se često susretali s dodatnim troškovima, kao što su naplate za korištenje bazena, ležaljki ili suncobrana na plažama. Ovi troškovi nisu uvijek bili jasno naznačeni unaprijed, što je dovelo do ogorčenja među posjetiteljima.
Zavodljive promocije: Neki ugostitelji koristili su marketinške trikove kako bi privukli turiste, ali su na kraju naplaćivali dodatne troškove koji su značajno povećavali konačan račun.
4. Javni i politički pritisci
Reakcije vlasti: Zbog pritužbi turista i domaćih potrošača, vlasti su počele istraživati situaciju i pokušati regulirati cijene. Ministarstvo turizma i lokalne vlasti pokrenuli su inicijative za transparentnije cijene i bolju zaštitu potrošača.
Izvještaji medija: Mediji su pokrenuli istraživanje o nepoštenim praksama naplate i porastu cijena, što je dovelo do većeg pritiska na ugostitelje i vlasnike nekretnina.
5. Najskuplje o čemu svjetski mediji pišu
Taxi usluge, restorani, pizzerije, apartmani, turistički izleti, trgovački centri, zahodi. Smatra se da cijene nisu u srazmjeru sa standardom, a ni turističkom ponudom.
Ovo ljeto je u Hrvatskoj, posebice Dalmacija obilježeno skandalima oko cijena, koji su rezultirali nezadovoljstvom turista i domaćeg stanovništva. Povećanje cijena smještaja, hrane, taxi službi bez zakona, ugostiteljsko i gastronomske pljačke, dovelo je do toga da Hrvatska je pala na niske grane iako se stalno otvaraju novi apartmani. Vlada nije izašla sa nijednim načinom reguliranja pravednog sustava već nabila harače. Situacija će vjerojatno izazvati daljnje rasprave o održivosti turizma u zemlji i njegovom utjecaju na lokalno stanovništvo.
Pripremila Ivana Radić