Činčila je umiljata i šarmantna životinja koja postaje sve popularniji kućni ljubimac. Ne zahtijeva mnogo prostora, druželjubiva je, ali također voli i mir. Dane obično provodi spavajući, ali voli i trčkarati po sobi.
Ukoliko činčilu puštate iz kaveza, obvezno trebate zatvoriti sva vrata i prozore jer ukoliko to ne učinite, može brzo pobjeći. Pored toga, s obzirom da činčila spada u glodavce, trebali biste ju držati podalje od kablova, vama bitnih papira, kao i od osjetljivog namještaja koji bi ona mogla oštetiti.
Ukoliko poželite nabaviti činčilu kao kućnog ljubimca, trebate nabaviti i odgovarajući kavez u kojem će boraviti, a on mora imati dimenzije koje su u skladu s prirodnom veličinom ove životinje. Činila je visoka oko 20 cm te teži oko 1 kg, stoga se preporučuje nabavka kaveza čije minimalne dimenzije su 40 x 70 x 100 cm te koji ima što veći broj polica. Također je poželjno da kavez ima i prekrivene police, posudu sa hranom, mjesto za sjeno, kućicu, predmete za aktivnosti,
podlogu poput piljevine, i sl., kutiju za smeće, igračke te viseću mrežu. Činčila posebno pazi na svoju higijenu i zato će odabrati stalno mjesto za obavljanje fizioloških potreba unutar kaveza. Potrebno je redovito mijenjati podlogu u kavezu, a svakako biste trebali i povremeno činčilu puštati vani tijekom dana, i to u trajanju od minimalno sat vremena. Lokacija kaveza također je bitna, a činčili je potrebno osigurati mir i odmor. Savjetuje se da se kavez postavi na pod pored jednog zida, ali ne na previše mračnom mjestu. Također, potrebno je paziti da kavez ne smjestite blizu radijatora ili na mjestu gdje bi činčila potencijalno bila ugrožena od strane drugih ljubimaca kao što su mačka ili pas.
Što se tiče ishrane činčila, treba znati da su one biljojedi i glavna hrana im je sijeno. Pored toga, također im je potrebno osigurati i bjelančevine i masti, što se može pronaći u kupovnoj hrani za činčile. One se također mogu hraniti i sjemenkama suncokreta, bademima, sušenim jabukama, šljivama i mrkvom u umjerenim količinama.
Budući da su činčile društvene životinje, možete ih i nabaviti u paru. Što se tiče troškova, najveći trošak predstavljaju jednokratan trošak za kavez i za samu kupovinu činčile. Pored toga, potrebno je i redovito kupovati hranu, a ukoliko imate pristup besplatnom sjenu i travi, ovaj trošak će biti zanemariv. Nadalje, činčila se može razmnožavati u dobi od 6 mjeseci, a u prosjeku se razmnožava tri puta godišnje te okoti do četiri mladunca.
Andrea Jakovčević, foto: Pixabay