Hrčak je zaigran i umiljat glodavac kojeg krasi i izuzetna znatiželjnost. S lakoćom se prilagođava na nove situacije i okolnosti te ne zahtijeva velik životni prostor. Preporučuje se da ga svakodnevno puštate iz kaveza, pri čemu ga je potrebno strogo nadzirati i biti oprezan. Hrčak se obožava penjati i zavlačiti u najskrovitija mjesta koja voli istraživati. On je noćna životinja, stoga često noću možete čuti buku koju stvara dok vrti svoju igračku. Naš savjet je da ga ne pokušavate buditi tijekom dana jer ćete mu time poremetiti njegov prirodni bioritam, a to može imati negativan utjecaj na njegovo zdravlje, a također se može loše odraziti i na njegovo raspoloženje. Iz ovih razloga hrčak je kao kućni ljubimac pogodniji za stariju djecu.
Ova životinjica grize u vrlo rijetkim situacijama i to ukoliko ga trgnete iz dnevnog sna, uplašite ga ili ga u većoj mjeri uznemirite.
Što se tiče prehrane, valja naglasiti da hrčak konzumira raznovrsnu hranu u koju spadaju gotova hrana za hrčke, jabuke, maslačak, radič, banane i lješnjaci. Pritom je od izuzetne važnosti da mu je konstantno na raspolaganju svježa voda.
Kako bi hrčak redovito trošio svoje zube, potrebno je u kavez staviti komadiće drveta za grickanje (jasen, lipa, jabuka, lijeska) ili različite vrste gotovih “grickalica”, dok ostaci ljudske hrane ili šećer mogu imati negativan utjecaj na njegovo zdravlje.
Kad hrčak postane dio vaše obitelji i doma, potrebno je da se naoružate strpljenjem. U početku ga nemojte puštati iz nastambe, a također je preporučljivo da ga prva dva dana ne dirate jer se mora priviknuti na novi dom i atmosferu. Nakon toga dopustite mu da vas onjuši i privikne se na vaš glas. Kad je budan, pokušajte ga lagano primiti u ruke i maziti. U ruke možete staviti neku poslasticu za hrčke koja će privući njegovu pažnju.
Dok neke vrste hrčaka vole društvo, druge vrste hrčaka mogu se opisati samotnjaci. Potrebno je naglasiti da posebno pazite dok je u vašim rukama da vam ne pobjegne jer on je izuzetno brz. Životni vijek hrčka je oko 2-3 godine.
Zdrav hrčak je živahan, ima bistre oči, nema znakove gnoja oko očiju, ušiju, usta i repa. Disanje bi trebalo biti tiho i ujednačeno, a krzno čisto i sjajno, bez prorijeđene dlake, rana ili kvrga. Zubi i kandže trebaju biti normalne duljine, a ne prerasle. Zdrav hrčak se veoma lako kreće. Srećom, hrčci rijetko obolijevaju, a najčešće bolesti prouzrokovane su parazitima kao što su gljivice i grinje, a do ovih bolesti najčešće dolazi zbog držanja hrčka u slabim higijenskim uvjetima. Vrste hrčaka su zlatni ili sirijski hrčak, ruski hrčak i roborovski hrčak. Detaljnije o bolesti i vrstama hrčaka bit će više riječi u nekima od naših sljedećih članaka.
Andrea Jakovčević