Najpopularnija čimpanza na svijetu: Odgajana je kao čovjek, tvrde da je bila popularnija od Beatlesa, a sada je snimljen i film o njoj

Odmah poslije rođenja, čimpanza Lucy je odvojena od svoje majke i postaje član obitelji znanstvenika Jane i Maurice Temerlina, koji su je odgajali kao svoju kćer. Godinama poslije, njena ‘obitelj’ priznala je kako žali zbog kontroverznog eksperimenta, jer životinja nije mogla da se prilagodi divljini.

O možda i najpoznatijoj životinji na svijetu, sada je objavljen i dokumentarac, a Jane tvrdi da je uvijek čekala priliku da ispriča detalje iz života svoje ‘kćeri’.

Jane i Maurice, psihoterapeut i profesor na Univerzitetu u Oklahomi, usvojili su Lucy iz zoološkog vrta na Floridi kada je imala samo dva dana. Od samog početka, tretirali su je kao svoje dijete, pružajući joj sve ‘ljudske pogodnosti”.

Kontroverzni eksperiment počeo je dva dana nakon što je Lucy rođena, 18.01.1964. godine.

Njenoj majki su dali Coca-Colu začinjenu snažnim sredstvom za smirenje. Kada je utonula u duboki san, beba je uzeta iz njenog naručja i predata Jane. Nadjenula joj je ime Lucy – rekao je Maurice.

Doletjele su kući avionom, a Lucy je donijela zamotanu kao bebu.

Cijeli put je prespavala na Janeinom ramenu, a kada je stigla kući naša znanstvena avantura je počela, dodao je on.

Nakon što je u javnost procurila priča o njenom usvajanju, postala je poznatija od čuvenih Beatlesa.

Živjela je životom pravog čovjeka.

Nakon što bi osam sati spavala na svom madracu, doručkovala bi kašu za žitaricama, čašu soka i kavu. Navečer bi sjedila i proučavala sebe u omiljenom ogledalu, a povremeno bi se počastila gin-tonicom. Limun bi cijedila zubima.

Imala je neke veoma dobre godine, imala je slobodu i nije bila u kavezu. Bila je zaštićena, voljena, imala je Janis, ali ne bih ponovo odvojila mladunče od majke, otkrila je Jane i dodala kako je Lucyina smrt bila veliki gubitak za sve.

Kada je ušla u pubertet, njeno ponašanje je postalo nepredvidivo. Par je tada odlučio da je pusti u divljinu. Otputovali su u Gambiju zajedno sa Mauricovom studentkinjom Janis Carter, koja se povezala sa Lucy dok je brinula o njoj.

Umjesto da se vrati u SAD kako je planirano, Janis se preselila u kućicu na drvetu u rezervatu kako bi pomogla Lucy pri prilagođavanju.

– Izgubila je ogromnu količinu kilograma, uglavnom zbog parazita, i počela je da gubi dlake. Mislim da je to uglavnom bilo povezano sa nepoznavanjem hrane i klime. Izgledalo je kao da se jedva držala – rekla je 70-godišnja Janis koja i danas živi u Gambiji.

Poslije 18 mjeseci Janis se preselila sa Lucy i nekim drugim čimpanzama na izolovano ostrvo, gdje je živjela u kavezu koji je napravila britanska vojska. Lucy se i dalje borila da se prilagodi. Odbijala je da se hrani ili socijalizuje sa drugim čimpanzama.

Nakon šest godina i tri mjeseca na ostrvu Janis je, nakon što ju je napao mužjak čimpanze, bila primorana da ga napusti. Za godinu dana vratila se kod Lucy i odnijela joj neke od predmeta koje je voljela. Između ostalog i njeno najdraže ogledalo.

Godinu dana poslije, 1987., Lucyini ostaci pronađeni su na ostrvu. Nije bilo naznaka kako je umrla.

– Mislim da je Lucy prepoznala da postoje čimpanze i da su one drugačija kategorija, ali ne mislim da je vidjela sebe kao dio njih. Sebe je doživljavala kao čovjeka – dodala je Janis.

U 80-minutnom filmu koji će se prikazati na HBO Maxu detaljno je ispričana njena priča.

Ilma B., Daily Mail

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imate priču? Možete nam pisati na imperijkanal@gmail.com ili klikom na PR tim.

Budite naš fan na Facebook-u, nagrađujemo svaki mjesec!

Povezane vijesti

Povezane vijesti