Ruska osveta iranskim dronovima, mrtvi civili, strasenje Danske, Rumunjske i Moldavije

Danska je naglo ostala bez struje, a Moldaviju su preletjeli Rusi u napadu. Poljaci su digli visoku pripravnost ali i Bjelorusija. Navodno je pogoden i ured ukrajinskog predsjednika Volodomira Zelenskog. Iranski dronovi Rusiji su podigli moral i poubijali civilno stanovnistvo.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Jospe Borrell “duboko je šokiran” ruskim napadima na civile i najavio je “dodatnu” vojnu podršku Kijevu.

Ruski udari su “ratni zločin”, rekao je poljski šef diplomacije Zbigniew Rau, prenosi agencija AFP.

“Rusko bombardiranje gradova i civila u Ukrajini je barbarski čin i ratni zločin. Rusija ovaj rat ne može dobiti. Uz tebe smo, Ukrajino”, poručio je Rau.

Belgijski premijer Alexander De Croo nazvao je gađanje civila “osvetničkim činom” Rusije i poručio na Twitteru: “Ta je eskalacija neprihvatljiva”.

Italija je “zgrožena podlim” ruskim raketnim napadima na ukrajinske gradove, objavilo je u ponedjeljak italijansko ministarstvo vanjskih poslova na Twitteru, ponavljajući svoju “nepokolebljivu i postojanu podršku” Ukrajini.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je potvrdio punu podršku Ukrajini u telefonskom razgovoru sa ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim i rekao da je Francuska spremna pomoći, uključivo vojnom opremom, objavila je Elizejska palaca.

Glasnogovornik njemačke vlade rekao je da Berlin snažno osuđuje napade na Ukrajinu. Kancelar Olaf Scholz je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog uvjerio u kontinuiranu podršku Berlina, rekao je u ponedjeljak glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit, prenosi agencija dpa.

Glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova kazao je kako je u Kijevu pogođena zgrada u kojoj je njemački konzulat, prenosi Hina.

Related Posts

Related Posts