HOĆE LI BITI LOCKDOWNA?
Kratki odgovor: NE (99%).
Duži odgovor:
1. Odluke o mjerama u svakoj zemlji se donose u trokutu znanstvenici — javnost (najviše mediji) — politika, tu nema ni najmanje dileme.
Mehanizam je uglavnom uvijek isti:
– pritisak ‘struke’ kroz medije,
– paralelno kroz ‘stručne strukture’, kao SAGE u UK, RKI u Njemačkoj ili naš Znanstveni savjet,
– u nekim zemljama politika angažira struku (Njemačka) ili utječe na medije (toga je sigurno bilo kod nas u prvom valu, a u drugom jako sumnjam).
2. Lockdownerske snage su potpuno i fundamentalno poražene u prosincu u dvije dimenzije:
‘Najstrožije mjere’ nisu uvedene, čak ni ‘stroge’ jer je Hrvatska ostala zemlja s jednim od najliberalnijih mjera u EU. To je fundamentalni, trajni poraz, utakmica je završena, poraz potpun.
Moglo se dogoditi da mjere ne budu uvedene, ali se pokaže da su trebale biti, to bi bila pobjeda u toj dimenziji. Međutim, epidemija je pala 90% (ponajbrže u EU) i bez uvođenja mjera. Pokazalo se da nisu bili ni u pravu.
Oštromjeraši su, dakle, poraženi u obje ključne dimenzije.
3. Pritisak na Vladu u tom ratu je bio golem, Apel 26 samo je vrh ledene sante. Jedan se oštromjeraš, recimo, pohvalio da su Vladi poslali pismo u kojoj su najavili 20.000 umrlih ako se ne prihvate njihovi zahtjevi i da će za sve to optužiti Vladu. I tako dalje.
4. Svejedno, Vlada ni tada nije uvela oštre mjere, a situacija je bila daleko epidemiološki gora i politički opasnija. Najoštrije mjere koje su uvedene su zabrana putovanja i okupljanja preko 10. Zabrana putovanja je ukinuta zbog potresa, ali je jednako tako mogla bti vraćena par dana kasnije. Ne zaboravite da je u proljeće zabrana putovanja bila uvedena ZBOG potresa. Zabranu 10 nitko nije ozbiljno nagdledao. Dopuštani su veći skupovi (mladi, sprovodi, isrpraćaj Balaševića …) i policija je čak i trolala prijavljivače.
5. Utješna varijanta na koju su igrali oštromjeraši je da retroaktivno proglase zatvaranje već poluzatvorenog ugostiteljstva, za što su tvrdili da ne znači ništa, ‘oštrom mjerom’ koja je oborila epidemiju, što je na više načina tragikomično (pogledajte u komentaru).
Zadnjih mjesec-dva doslovno jedino što im ostaje da imaju neke specijalne postrojbe koji se kao rugaju mojim ‘grafikonima’ naravno na potpuno neuk i manipulativan način, pokušavajući time sakriti ogromnu frustraciju da nisu nikad ništa proizveli. Da su oštromjerašai baratali s bar malo analitike, možda bi im to bio ključan alat da uvjere javnost i politiku. Tako da je sjajno da se time bave.
Očiti idejni vođa lockdownera je zadnjih nekoliko mjeseci potpuno izgubio zanimanje za epidemiju (samo neki pokušaj negativnih istupa prije konačnog otvaranje škola) i najavio izdavanje ljubavne knjige?! Neviđen slučaj u svijetu (zamislite da Ferguson ili Drosten – a on je kod nas bio puno više od toga). Tako da je jasno da se oštromjeraši i osjećaju potpuno poraženi.
6. Neki zagovornici lockdowna (znanstvenici, ipak žele ‘biti u pravu’ ili postići neke svoje ciljeve te su naravno jedva dočekali ovaj rast da viču ‘jesmo vam rekli!’. Jjeste, bili ste brutalno u krivu. Njihova logika je da to onda postaje samoostvarujuće proročanstvo. Psihoza se stvara kroz medije, ne od Vlade, što možete jason vidjeti kroz njihovu komunikaciju.
7. Vlada je više puta reka da ne vjeruje u stroge mjere, i bili su u pravu. Ovaj val. primjerice, prolazi i kroz zemlje s najjačim lockdownima, kao što su Austrija i Njemačka. Bilo bi vrlo čudno da sad sami sebi pljunu u lice, i naprave suprotno od onoga što su radili prije 3 mjeseca, kad im je bilo puno teže.
8. Jedini epidemiološki modeli koji uopće postoje u javnoj domeni – IHME i moj se oslanjaju na sezonalnost.
Upravo to se dogodilo i u prošlo proljeće, što se također možete uvjeriti u komentaru ispod. Siguran sam da ovi u Vladi uzimaju u obzir takva kompleksnija razmatranja, umjesto deranja lockdownera ‘hoćemo lockdown’.
Sve greške koje je itko napravio kad je radio (uklj. i mene) su ništa spram ogromne, nevjerojatne greške kad je horda oštromjeraša predvođena Apelistima 26 pogrešno procijenila daljnji rast epidemije i pokušala nametnuti najoštrije mjere, koje bi dovele do ogromnih ljudskih žrtava i ljudske patnje, srećom – bezuspješno.
IMPERIJ, FB