Možda ste prošli kroz Beč ali ga niste vidjeli. Što sve posjetiti?

Povijest Beča seže sve do prvog stoljeća poslije Krista, kada su Rimljani osnovali vojnu utvrdu Vindobonu. Današnju sliku grada obilježio je prije svega barok, naročito za vrijeme vladavine carice Marije Terezije i cara Franje Josipa, koji je dao sagraditi luksuzni bečki Ring ili Ringstraße. Imperijalni raskoš baroknog dvorca Schönbrunn, nekadašnjeg carskog ljetnikovca s očaravajućim perivojem, staklenik Palmenhaus s egzotičnim biljem, glorijeta i zoološki vrt te Hofburg, središte Habsburškog carstva i danas dočaravaju atmosferu monarhije na Dunavu.

baroknom dvorcu Belvedere danas je smještena galerija u kojoj je izložena najveća zbirka slika Gustava Klimta. Simboli grada Beča su gotička katedrala Sv. Stjepana u središtu grada, Veliki kotač u Prateru te Španjolska škola jahanja s poznatim baletom lipicanaca.U Beču vas očekuju muzeji i umjetničke zbirke međunarodnog formata. Muzej povijesti umjetnosti s impresivnom zbirkom Bruegelovih slika, MuseumsQuartier i Muzej Leopold (s najvećom zbirkom Schieleovih djela), Muzej moderne umjetnosti, Architekturzentrum i Kunsthalle spadaju među najvažnije. Albertina se može pohvaliti najvećom grafičkom zbirkom na svijetu, koja broji 60.000 crteža i milijun grafika, a Muzej Liechtenstein posjetitelju će dočarati ambijent barokne životne radosti.

Beč je u svijetu poznat i kao grad glazbe. Ovdje su djelovali mnogi slavni skladatelji, primjerice Strauß, Mozart, Beethoven i Haydn. Bečki filharmoničari ubrajaju se u sam svjetski vrh, Staatsoper je jedna od najboljih opernih kuća, Bečki dječaci oduševljavaju prijatelje glazbe svuda po svijetu, a Beč je usto stekao ugled i kao metropola mjuzikla.  Pored tradicionalne ponude (kavane, heurigeri), aktualne ugostiteljske i trgovačke ponude te svjetski poznatih događanja na kojima se okupljaju poznati i slavni (na primjer Life Ball), tu se može ostvariti jedinstvena kombinacija mira i akcije. Beč može ponuditi još jednu posebnost: naime, to je velegrad s neuobičajeno mnogo zelenih površina i kutaka prikladnih za odmor, među kojima su Wienerwald, Praterauen ili Donauinsel.

Božićni sajam

Za turiste koji Beč posjećuju zimi, jedan od glavnih razloga posjetu sigurno je božićni sajam Christkindlmarkt. Svake godine, četiri tjedna prije Božića, najljepši trgovi u Beču, pretvaraju se u veličanstvene božićne izložbe. Glavni grad Austrije tada ima priliku predstaviti svoju bajkovitu stranu, dok njime vlada prava predbožićna atmosfera, a miris kuhanog vina i božićnih kolačića mami Bečane i njihove goste da probaju tradicionalne specijalitete. Ulice i prodavaonice su svečano okićene, a blještavilo i velike gužve karakteristične za ovaj sajam.

Jedan od najposjećenijih, a koji ujedno broji i najviše prodajnih štandova, nalazi se na trgu ispred Gradske vijećnice (Rathausplatz). Nedaleko, između Muzeja povijesti umjetnosti (Kunsthistorisches Museum) i Prirodoslovnog muzeja (Naturhistorisches Museum), nalazi se božićno selo na trgu Marije Terezije (Maria Theresien-Platz), gdje je tijekom božićnog sajma, postavljeno više od 60 štandova sa tradicionalnim rukotvorinama i originalnim idejama za savršene poklone.Od ostalih izdvajaju se: sajam ispred Velikog kotača kod Pratera (Riesenradplatz) i sajmovi ispred dvoraca Belvedere i Schönbrunn. ,,Christkindlmarktˮ ne predstavlja samo jedan sajam, već čitav niz događanja u cijelom Beču i sastoji se od vrlo raznolikog i bogatog programa.

Vožnja kočijom

Oni su jednako tako dio Beča kao katedrale sv. Stjepana i kotač u Prateru: to su fijakeri. Za mnoge turiste, vožnja sa konjskom zapregom je jedan od vrhunaca doživljaja Beča. Gotovo da i nema udobnijeg načina da istražite bečke atrakcije. Više od 1.000 fijakera je prometovalo Bečom između 1860. i 1900. godine. Vozači su često bili poznati po cijelom gradu. Oni su bili cijenjeni zbog diskrecije, pogotovo kad su se gospoda zabavljala u fijakeru. Danas je teško zamisliti panoramu grada bez bečkih fijakera. Možete ih pronaći u raznim dijelovima grada: Stephansplatz, Heldenplatz (povremeno Michaelerplatz), Albertinaplatz, Petersplatz i Burgtheater. Kratki razgled (oko 20 min. do centra Starog grada) stoji 55 €; a dulje ture (oko 40 min. preko Ringstrasse i Starog Grada) stoje 80 €.

Poseban savjet: Ako želite uživati ​​u romantičnom putovanju, trebali biste pitati fijakera za “porculansku vožnju”, koja je posebno mirna. Nazvana je po prijevozu dragocjenog porculana koji je morao sigurno stići s jednog mjesta na drugo. Danas, to je zaista lijep način da očarate partnera.

Belvedere.

Princ Eugen Savojski (1663-1736), uspješni general i veliki poznavaoc umjetnosti, dao je sagraditi palaču Belvedere kod Johanna Lukasa von Hildebrandta kao svoju ljetnu rezidenciju – u to vrijeme još je bila izvan gradskih vrata. Ovaj barokni arhitektonski dragulj sastoji se od dvije palače (Gornjeg i Donjeg Belvederea), koje su danas domovi austrijske umjetnosti od srednjeg vijeka do danas.

U srcu zbirki u gornjeg Belvederea nalazi se najveća zbirka djela Gustava Klimta sa najpoznatijim slikama kao što su “Poljubac” i “Judita”. Oduševit će vas taj veličanstveni kompleks baroknih palača i vrtova, kao i djela francuskog impresionizma i najbolje od bečkog bidermajer doba (Waldmüller, Amerling, Fendi), koja su jednako impresivna kao slike Makarta, Boeckla, Wotruba, Hausnera, Hundertwassera i drugih. Remek djela kasne gotičke umjetnosti također su izložena ondje zajedno s raskošnim umjetninama koje datiraju iz baroknog doba.

Španjolska škola jahanja

Španjolska škola jahanja (Spanische Hofreitschule) jedinstvena je institucija smještena u Beču. Riječ je o najstarijoj školi jahanja na svijetu i posljednjoj u kojoj se i konje i jahača obučava klasičnoj dresuri. Godine 1562. car Maksimilijan II. započeo je uvoz konja lipicanaca iz Španjolske. Riječ je o križanoj pasmini arapskog, berberskog i španjolskog konja. Rađaju se crni, a odrastajući postaju sivi. Konje se uzgaja na ergeli Piber (Bundesgestiit in Piber) u blizini Graza i otprilike 40 ždrebadi koti se svake godine. Naravno, tek će pet pastuha biti odgovarajuće veličine i temperamenta te stoga završiti u Beču na dresuri, dok će se ostatak prodati bogatim ljubiteljima konja ili se pak zadržati za rasplod.

Izvorno se škola nalazila u Carskoj palači, ali car Karlo VI. naručio je izgradnju barokne dvorane za jahanje kako bi aristokratsku mladež poučio jahanju. Dvorana je dovršena 1735. i svojim balkonima i lusterima više podsjeća na plesnu dvoranu. Želite li gledati nastupe, morate unaprijed rezervirati kartu. Niste li pak u mogućnosti domoći je se, možete odgledati jednu jutarnju seansu dresure koja se također izvodi uz glazbu ili se pak prošetati konjušnicama. Svi jahači nose tradicionalne dvoroge složive (Napoleonove) šešire i smeđe frakove, a svi konji imaju zlatnocrveni pokrovac pod sedlom. Nastupi uključuju pojedinačne, kao i nastupe s dva konja, te kvadrilu koja se sastoji od 16 konja u nizu koji izvode nešto nalik baletu, praćeni klasičnom glazbom u pozadini.

Muzej čokolade

Zanimljiv muzej čokolade pruža uvid u umjetnost proizvodnje čokolade i proizvodnju slastica. Slastičarski buffet i pjenušac nude savršenu atmosferu za ulazak u slatki svijet čokolade. Napravite slatka umjetnička djela s ukusnim mlijekom, bijelom i tamnom čokoladom! Iznenadit ćete se koliko višenamjenska namirnica može biti čokolada. U razgledu saznajte više o povijesti kakaa i kako se stvaraju najfiniji čokoladni specijaliteti.

Akvarij

“Haus des Meeres” (Kuća podmorja) prikazuje tropske slatkovodne i morske ribe, kao i ribe iz Mediterana i domaćih voda te morske pse. Najveći austrijski akvarij nalazi se u “Kući podmorja”: u 300.000 litara vode nalaze se crni i bijeli morski psi ali i Puppi – morska kornjača. Drugi istaknuti dio je 150.000-litarski spremnik za čekičaste morske pse na desetom katu bivšeg protuzračnog tornja. A kafić na 11. katu nudi posjetiteljima prekrasan pogled na Beč. U “Tropskoj kući” i Kroko-parku možete vidjeti ptice u letu, majmune, krokodile i ostale životinje kategorizirane po staništu. U dijelu terarija žive otrovne divovske zmije, gušteri i tarantule. Posjetitelji u fizičkoj kondiciji se mogu popeti preko 192 stepenice na vrh tornja i uživati ​​u pogledu s visine od 35 metara, neovisno o posjeti zoološkom vrtu.

Schönbrunn Zoo

Schönbrunn Zoo u Beču je najstariji zoološki vrt i već je proglašen najboljim europskim zoološkim vrtom u četiri navrata. Svake godine više od dva milijuna posjetitelja dolazi vidjeti bebu pandu, novorođenčad slonova i mnoge druge rijetke životinje. U ljeto 1752., car Franjo I., suprug Marije Terezije, je poveo svoje kraljevske goste u novosagrađeni zvjerinjak u parku kod dvorca Schönbrunn po prvi put. Od tada, najstariji zoološki vrt djeluje u Beču. Godine 1906., Schönbrunn je bio mjesto senzacionalnog događaja: taj zoološki vrt u Beču bio je prvo mjesto u svijetu koje je vidjelo rođenje afričkog slona začetog u zatočeništvu.

Sljedeća svjetska premijera je uslijedila 2007. godine: po prvi put u povijesti, beba pande koja je prirodno začeta u zoološkom vrtu po imenu Fu Long rođena je u zoološkom vrtu Schönbrunn. U kolovozu 2010. drugi medvjedić je rođen, a u kolovozu 2013. treći. Sljedeća generacija slonova također je pristigla u rujnu 2013. godine. Danas se Zoo u Schönbrunnu smatra jednim od najboljih i najmodernijih zooloških vrtova u svijetu. Životinjske nastambe imaju osobito prostran i prirodan okoliš. Više od 500 životinjskih vrsta – od sibirskih tigrova i nilskih konja do rogatih nosoroga – tamo živi. Posebne ture i radionice pružiti će informacije o životinjskom carstvu.

Schönbrunn

Posjetite bivši ljetnikovac carice SisiOvaj barokni kompleks sadrži zadivljujuće parkove, kuću palmi, Gloriette i zoološki vrt. Provedite cijeli dan u Schönbrunnu: posjetite sobe sa “Velikom turom” i prošetajte “labirintom”. Dvorac Schönbrunn, bivši ljetnikovac carske obitelji, jedan je od najimpresivnijih baroknih palača. Zemlja je u posjedu Habsburgovaca od 1569., kada je supruga cara Ferdinanda II. dala izgraditi ljetnikovac tamo u 1642, pod nazivom “Schönbrunn”. Kompleks palača i vrtova izgrađen je od 1696. godine, a nakon turske okupacije, bio je redizajniran iz temelja od strane Marije Terezije nakon 1743. Veći dio godine, Habsburgovci su boravili u bezbroj soba potrebnih velikoj carskoj obitelj.

Car Franjo Josip, koji je kasnije oženio očaravajući Sisi i vladao od 1848. do 1916. godine, rođen je tamo, u 1830. Monarh je proveo posljednje godine u cijelosti u palači, koja je postala vlasništvo nove Republike Austrije samo dvije godine nakon njegove smrti. Danas je palača dio UNESCO-ve kulturne baštine zbog svoje povijesne važnosti. Sobe su uglavnom uređene u rokoko stilu. Većina zidova i stropova su prekriveni bijelim lakiranim površinama s ornamentima prekrivenima zlatnim listićima. 1772., šest godina staro čudo od djeteta Wolfgang Amadeus Mozart održao je koncert u Dvorani Ogledala. Danas, austrijska vlada održava državne svečanosti tamo kad važni predsjednici država dolaze Austriji u službene posjete.

Putovanje kroz vrijeme

U središtu grada Beča, imate priliku otići na virtualno putovanje kroz povijest Beča na atrakciji “Time Travel Vienna”. Lokacija je povijesna; ambijent je moderan: uputite se na putovanje kroz stoljeća pod svodovima samostana Svetog Mihovila na Habsburgergasse. Vaš izlet započinje s kinom 5D koje posjetitelje vraća u doba Rimskog Beča. Program također uključuje Crnu smrt u Beču sa najezdom štakora (iskustvo izbliza!) i drugom turskom opsadom Beča 1683. Car Maksimilijan I., Franjo Josip i njegova Sisi, kao i Marija Terezija (u obliku animatronskih figura) su zvijezde “Habsburškog Showa”, koji pruža osvrt na povijest te obitelji , U “Plesnoj dvorani”, Wolfgang Amadeus Mozart i Johann Strauss se izmjenjuju. Retro vrtuljak i valcer glazba pružaju svečani ugođaj. Program se zaključuje interaktivnom vožnjom kočijom kroz Beč. Kočija “leti” od carske palače, gradskog parka, preko državne opere, pa sve do Schönbrunna i Pratera. “Turneja” po virtualnih 1.300 m² povijesne avanture traje oko 50 minuta. Predstava je na njemačkom (audio vodiči na 10 jezika). Na engleskom jeziku predstave se odvijaju svakodnevno u 11:40, 13:40, 15:40 i 17:40 sati.

Gradska vijećnica

Friedrich von Schmidt, koji je bio arhitekt katedrale u Kölnu, projektirao je i izgradio Gradsku vijećnicu, najvažniju građevinu u neogotičkom stilu u Beču. Visina tornja je 97,9 m, plus tzv “željezni vijećnik”, koji mjeri 3.4 m (6 m uključujući postolje) te je postao simbol Beča. Veličina cipela: 63. Bečka gradska vijećnica je službeno sjedište gradonačelnika i sastajalište gradskog zasjedanja / pokrajinske vlasti i općinskog vijeća. Gradska vijećnica je sagrađena između 1872. i 1883. godine, te obiluje superlativima: oko 30 milijuna cigle i više od 40.000 prostornih metara prirodnog kamena su se koristili. Unutar Gradske vijećnice je jedno od najvećih unutarnjih dvorišta u Europi s površinom od 2.804 m². Festivalska sala je dugačka 71, široka 20 i visoka 18,5 metara. Kada bi vlasti to dopustile, tamo bi 1500 parova moglo plesati valcer u isto vrijeme.

Brojna događanja se održavaju unutar i ispred Gradske vijećnice. Jedan od najvažnijih i najpoznatijih je bez sumnje Life Ball, koji se tamo održava svake godine u svibnju. Krajem studenog, počinje božićni sajam ispred Gradske vijećnice koji stvara pravi ugođaj. A od siječnja do ožujka, trg ispred Gradske vijećnice i njegov park pretvaraju se u najljepše klizalište na svijetu.

Muzej povijesti umjetnosti

Kunsthistorisches Museum (muzej povijesti umjetnosti) sagrađen je 1891. godine u neposrednoj blizini carske palače kao mjesto za pohranu opsežne zbirke carske obitelji. Zbog velike zbirke eminentnih radova i najveće Bruegel zbirke na svijetu, smatra se jednim od najistaknutijih muzeja na svijetu. Brojna umjetnička djela europske povijesti umjetnosti, među njima Raphaelova “Bogorodica”, Vermeerova “alegorija slikarstva”, djela Velazqueza, Rubensa, Rembrandt, Dürera, Tiziana i Tintoretta smješteni su u galeriji slika. Egipatska i bliskoistočna zbirka sadrže fascinantna blaga iz tajanstvenih kultura duge prošlosti. Graditeljska zrcalna slika Kunsthistorisches muzeja je Prirodoslovni muzej na suprotnoj strani, koji je također bio izgrađen prema nacrtima Gottfrieda Sempera i Karla von Hasenauera.

Palača Hofburg

Tijekom više od sedam stoljeća, velikio carstvo Habsburgovaca vladalo je iz ove carske palačeDanas, u gotičkoj kapeli carske palače, nedjeljom ujutro za misu nastupaju Bečki dječaci. U središtu starog gradamožete se diviti sjaju i veličanstvenostu svakodnevnog života najplemenitije obitelji Habsburške monarhije ako posjetite privatne apartmane i državnih sobeBrojni muzeji i zbirke predstavljaju strast carske obitelji za umjetnostCarska palačakoja je do 1918. bila nenaseljenaje izvorno dvorac izgrađen u trinaestom stoljećukoja je proširena u skladu s povećanjem moći Habsburgovaca i širenjem carstvaDanas, u palači se nalazi ured predsjednika Austrije, kao i važni kongresni centar i brojne umjetničke zbirke.

Hundertwasser Haus

Završena 1985., Hundertwasser Haus jedno je od najposjećenijih mjesta u Beču. To je gradski stambeni blok koji je Hundertwasser stvorio želeći se suprotstaviti onome što je smatrao modernom arhitekturom bez duše. Zgrada koja je nastala, s nepravilnim prozorima, šarenim bojama i lukovičastim kupolama, kontroverzna je od svoje izgradnje. Dok je neki vole, drugi smatraju da je više poput scenografije na pozornici nego stambenog bloka.

Svatko tko živi u Hundertwasser Haus ima pravo ukrasiti fasadu oko prozora potpunosti po vlastitom ukusu. Više od 200 stabala i grmova na balkonima i krovnim terasama čine Hundertwasser Haus zelenom oazom u srcu grada. Hundertwasser Haus  se može pogledati samo izvana. Odmah nasuprot nalazi se Hundertwasser Village, koji je otvoren za posjetitelje.

Prater

Prater sadrži zabavni park Wurstelprater i Riesenrad, panoramski kotač iz 19. stoljeća, koji je postavljen zbog održanja Svjetske izložbe. Panoramski kotač je otvoren tijekom cijele godine i jedna je od najposjećenijih atrakcija u Beču. Trg koji je redizajniran u 2008.  sada je ulaz u zabavni park Prater. Zabavni park će najviše oduševiti djecu sa brojnim atrakcijama za djecu svih uzrasta, a vjerujemo da ni odrasli neće ostati ravnodušni.

Muzej voštanih figura u Prateru

Svjetski poznati muzej voštanih figura Madame Tussauds je vrhunac u bečkom Prateru. 71 voštana figura može se vidjeti na Riesenradplatzu u bečkom Prateru: Car Franjo Josip i njegova supruga Sisi, Wolfgang Amadeus Mozart, Falco, Marija Terezija i Gustav Klimt, samo su neki od domaćih ličnosti i povijesnih osoba na 2.000 m² izložbenog prostora (na tri etaže). Možete čak odigrati test inteligencije protiv Alberta Einsteina, otplesati valcer na “Dunavske valove” s Johannom Straussom ili pokušati pobijediti nogometnu legendu Hansa Krankla u jedanaestercu. Svjetski poznate osobe predstavljaju: Johnny Depp, Nicole Kidman, Robert Pattinson, Robbie Williams, Lady Gaga, Angelina Jolie, Michael Jackson, Mahatma Gandhi i Nelson Mandela.

Voštane figure fasciniraju ljude više od 150 godina. Potrebno je tri do šest mjeseci za izradu jedne figure. Više od 500 preciznih mjerenja tijela i oko 200 fotografija potrebno je za hvatanje i najmanjih značajki osobe kako bi se stvorila što stvarnija figura. Ukupno 800 sati rada stoji iza proizvodnje svake od voštanih figura a koštaju oko 200.000 €.

Imperij tim, foto Pixabay

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti