Europa proizvodi ogromne količine otpada: bačena hrana i vrtni otpad, građevinski otpad i otpad od rušenja objekata, rudarski otpad, industrijski otpad i mulj, stari televizori, rabljeni automobili, baterije, plastične vrećice, papir, sanitarni otpad, stara odjeća i stari namještaj…
Neke zemlje su odlučile iskoristiti sav taj otpad I napraviti s njim pravu stvar. Naravno, kao i uvijek, prednjače zemlje sjeverne Europe. Švedska ima politike kojima stimulira masovnu reciklažu smeća u kombinaciji sa snažnim ekonomskim poticajima kao što su poticaji za skupljanje smeća sa olakšanim pristupom posebnim mjestima za reciklažu. Od smeća koje je pogodno stvaraju energiju, a neki gradovi se naprosto griju na smeće.
Smeće je biološki tretirano za spravljanje komposta, bioplina i gnojiva. Nadalje, velike količine smeća su pretvorene u energiju kroz procese koji su se dokazali kao čisti i ekološki prihvatljivi. Švedski program proizvodnje energije od otpada pokazao se toliko uspješnim da se pojavio problem. Šveđani jednostavno nemaju dovoljno smeća pa su ga počeli i uvoziti. Od toga su napravili veliki biznis, a slijedile su ih mnoge zemlje.
U regiji još nema pomaka što se tiče složenije reciklaže, ali Slovenija i Hrvatska su tu definitivno više napredovale od, recimo, Srbije i BiH. U Bosni i Hercegovini neki se gradovi jednostavnu guše u smeću.
S.M
Foto: Unsplash