Od pamtivijeka postojala je posebna povezanost između čovjeka i prirode. S vremenom je ta veza poprimila i dodatna obličja, među kojima se ističu uređeni ograničeni prostori na području stanovanja pojedinca ili pak na drugim područjima, a to su vrtovi. Te male oaze ljepote i mira oduvijek su bila mjesta posebne čarolije, mjesta za užitak i odmor te mjesta koja bude inspiraciju.
S vremenom je ljudska djelatnost kreirala različitim oblicima vrtova koji se ističu svojim određenim specifičnim karakteristikama. Jedan primjer toga su i tzv.barokni vrtovi čija atraktivnost i popularnost u posljednje vrijeme rastu.
Među glavnim načelima ovog tipično francuskog vrtnog stila ističu se kreiranje gotovo savršenog rasporeda: geometrijska podjela na glavne i sekundarne osi koje oblikuju kanali, vrtna jezerca i staze pod pravim kutom. No, zasigurno najatraktivnija specifičnost baroknog vrta jest uzorak arabeske koji čine dekorativno oblikovane gredice koje sk oblikovane pomoću malih živica od šimširovine. Za prostore između njih koristi se bijeli šljunak u svrhu stvaranja privlačnog kontrasta u odnosu na travnatu pozadinu. Poseban šarm vrtu daje boja u obliku ljetnog cvijeća, što gredicama daje opći osjećaj živosti.
Vrtovi u baroknom stilu iznimno su moderni, a moguće ih je uspješno oblikovati koristeći nekoliko jednostavnih trikova. Živice od šimširovine, kaline ili zimzelene tise oblikovane u topijarnim formama moguće je postaviti simetrično i pod pravim kutovima ili pak u obliku zvijezde. Nadalje, biljke s prekrasnim cvjetovima poput gospinih ljiljana, veličanstveno oblih božura i fuksija zrače baroknom elegancijom. Ove biljke su prikladne i za sadnju u kamenim posudama ili teglama od terakote. Kamene posude za cvijeće posebno se ističu ukoliko su postavljene na kamene stupove na kraju staza, dok u vrtu voda opušteno i razigrano teče iz fontana i vodoriga.
Andrea Jakovčević
Foto: Pixabay