Oko 40 posto stanovnika Srbije pije neispravnu vodu, tvrde stručnjaci, dok oko 600.000 stanovnika Vojvodine dobija vodu za piće s tragovima arsena.
Otpadne vode u Srbiji se uglavnom ne pročišćavaju nego se vraćaju u rijeke gdje zagađuju i oštećuju ekosustav, što utječe na kvalitetu i dostupnost vode za piće.
Zbog neracionalne i neodržive potrošnje i onečišćenja svijetu prijeti nedostatak kvalitetne vode, prvenstveno pitke i vode za prehrambenu industriju i navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta.
REALNO STANJE
Trenutno je tek nešto više od polovice stanovništva u Srbiji pokriveno kanalizacijskom mrežom, dok je manje od 10% pokriveno nekim stupnjem pročišćavanja otpadnih voda. Beograd, Niš i Novi Sad, najveći gradovi, još nemaju sustave za pročišćavanje otpadnih voda, pa se otpadne vode izravno ispuštaju u rijeke.
VODA NAJLOŠIJE KVALITETE U VOJVODINI
Najlošiju kvalitetu vode ima Vojvodina – tamo oko 600.000 ljudi pije vodu koja sadrži štetni arsen, rekao je Božo Dalmacija s Katedre za kemijsku tehnologiju i zaštitu okoliša PMF-a u Novom Sadu.
U intervjuu za Centra za istraživačko novinarstvo (CINS), profesor Dalmacija rekao je da 40 posto stanovništva u Srbiji ne pije ispravnu vodu za piće.
Dalmacija navodi da vode ima, ali nema kvalitetne jer je zagađena
Dalmacija kaže da vode ima, ali da nema kvalitetne jer je zagađena. Rijeka Morava je zbog ispiranja tla zagađena dušikom i fosforom, dok velika količina otpadnih voda ulazi u kanale u Vojvodini, pa voda tamo praktički ne teče, kaže vještak za vodu.
Veliki bački kanal je crna točka, kao i rijeka Bor. Najzagađeniji su manji vodotoci koji se nalaze u blizini velikih gradova i industrijskih središta.
TREBAMO ČUVATI VODU
Stručnjaci ističu da imam dovoljno vode, ali da je ne znamo iskoristiti i čuvati. U izvješću koje je objavila Agencija za zaštitu okoliša Srbije (SEPA) na temelju podataka prikupljenih tijekom 20 godina, najčišće su male rijeke u planinskim područjima istočne, jugoistočne i zapadne Srbije.
Analiza 25.000 uzoraka sa 248 mjernih mjesta pokazala je da je Kozaračka rijeka, pritoka Morave, najčišća. Među najlošijim rezultatima, 79 posto uzoraka je iz Vojvodine.
Ono što možemo zaključiti je da na kvalitetu vode utječu ljudski faktori i klimatske promjene koje su također izazvane ljudskim faktorom pa je jedini način da voda i priroda ostanu čiste da promijenimo svoje svakodnevne navike.
Izvor: Balkan green energy news, pixabay
Autor: S.K