Kako liječiti opekline od sunca?
Opekline od sunca utječu na kožu na sličan način kao i opekline iz pećnice, kaže Joshua Zeichner, MD, direktor kozmetičkih i kliničkih istraživanja u dermatologiji u bolnici Mount Sinai u New Yorku. “Kožna barijera postaje poremećena i upaljena, a dolazi i do ozljeda samih stanica kože.” Dakle, ako dobijete opekline od sunca, zapravo se želite brinuti o koži izvana i iznutra.
Prvi korak je nježno ispiranje kože hidratantnim sredstvom za čišćenje kako biste uklonili kremu za sunčanje, pijesak, prljavštinu i masnoću bez daljnjeg narušavanja kožne barijere, kaže dr. Zeichner za Health.
Pazite da izbjegavate oštre pilinge i pilinge jer bi to moglo dodatno iritirati vašu kožu.
Nakon toga nježno nanesite laganu hidratantnu kremu kako biste pomogli popraviti oštećenu kožnu barijeru i nadomjestiti izgubljenu hidrataciju.
Izbjegavajte teške masti jer one imaju tendenciju zarobiti toplinu i spriječiti hlađenje kože, kaže dr. Zeichner, te umjesto toga birajte proizvode koji sadrže umirujuće sastojke poput aloe vere.
Za pojedinačna crvena područja nanesite 1% hidrokortizonsku kremu za smirivanje upale, predlaže. “Što brže smirite upalu, koža će doživjeti manje moguće štete.” Što se tiče otvorenih rana ili mlade kože, tretirajte je na isti način na koji biste liječili termalne opekline: nanesite antibiotsku mast bez recepta na pojedinačno područje – to će stvoriti zaštitni sloj i spriječiti da se zarazi, kaže dr. Zeichner.
Ali ako vam se pojavi žulj, ostavite krov netaknut jer štiti temeljnu novu kožu od okoliša i djeluje poput prirodnog zavoja.
Što god radili, nemojte pucati mjehuriće ili guliti kožu, jer to može dovesti do infekcije i ožiljaka, kaže Rachel Nazarian, dr.med., dermatologinja sa sjedištem u New Yorku i članica Američke akademije za dermatologiju.
Ako vam mjehuri stvaraju nelagodu za nošenje odjeće, spavanje ili hodanje, obratite se svom liječniku o njihovom isušivanju ili njihovom sigurnom liječenju, dodaje ona.
S.K., health.com., foto: pixabay