Slavni brazilski fotograf Sebastiao Salgado i njegova supruga Lelia su obožavatelji Amazonije. Prateći kako se dio Amazonije sječe i uništava odlučili su se samoinicijativno pokazati što množe sam čovjek učiniti za prirodu. Usprkos drvosječama i požarima bili su uporni i posadili dva milijuna stabala da ojačaju snagu Amazone. 20 godina kasnije imaju čime da se pohvale. Ovaj je brazilski par posadio 2 miliona stabala nakon što je 90-ih počelo uništavanje prašume. Za 20 godina prašuma je oživjela što je moguće i nakon ovih strašnih požara.
Priča je fascinantna i zaslužuje posebnu pozornost. “Zemlja je bila bolesna. Sve je bilo uništeno. Tek oko 0,5 % površine je bilo pod šumom. Tada je moja žena predložila da ponovo posadimo šumu. Poslje mnogo godina, naš napor je urodio plodom, životinje su počele da se vraćaju. Kako se šuma ponovo rađala i mi smo se preporodili zajedno sa njom.”, rekao je Salgado za Guardian prije nekoliko godina. Sebastiao i Lelia osnovali su “Instituto Terra”, malu organizaciju koja je do sada posadila četiri milijuna mladica, potpuno obnovivši i proširivši dio nekadašnje šume.
Svetski poznati fotograf Salgado koji je osvojio praktično svako priznanje u svojoj oblasti, vratio se umoran u rodni Brazil devedesetih godina nakon izuzetno napornog boravka u Africi i fotografiranja genocida u Ruandi. Međutim, ono što je zatekao duboko ga je pogodilo. Velika područja Atlantske šume bila su ogoljena i pusta. “Postoji jedno jedino biće koje može da pretvori ugljen-dioksid u kisik, a to su drveća. Moramo da ponovo posadimo šume. Sa njima će se vratiti i životinje.”, ističe Salgado. Prema njegovim rečima, kod pošumljavanja se mora praziti da se na svakom području sade domaće sorte. Nakon veoma pažljivog biranja i sadnje autohtonih vrsti, čitavo područje je oživjelo nevjerovatno brzo u narednih dvadeset godina. Nekadašnju smrtnu tišinu zamjenili su zvukovi ptica, insekata i drugih životinja. Sve u svemu, 172 vrste ptica, 33 vrste sisavaca, 15 vrsta gmizavaca, 15 vrsta vodozemaca i 293 vrste biljaka ponovo čine bogat ekosistem.
Ovaj čin dokazuje da će i nakon najvećeg požara u Brazilu moći se sve vratiti na staro uz ovako dobre ljude i da će biti primjer brojnim ljudima i organizacijama.
Imperij