Neviđena količina vodene pare bačena u atmosferu, koju je otkrio NASA-in Microwave Limb Sounder, mogla bi privremeno zagrijati Zemljinu površinu.
Dana 15. siječnja 2022. eruptirao je vulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, izazvavši zvučni udar koji je dvaput obišao svijet i pokrenuo tsunami koji je jurio svijetom. Podvodna erupcija u južnom Tihom oceanu također je izbacila golemi oblak vodene pare u Zemljinu stratosferu.
Zapravo, neviđena količina vodene pare bila je toliko ogromna da je bila dovoljna da ispuni više od 58.000 olimpijskih bazena. Sama količina vodene pare mogla bi biti dovoljna da privremeno utječe na globalnu prosječnu temperaturu Zemlje.
“Nikada nismo vidjeli ništa slično”, rekao je Luis Millán, atmosferski znanstvenik u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji.
Vodio je nedavnu istragu koja je ispitivala količinu vodene pare koju je vulkan Tonga ubrizgao u stratosferu, sloj atmosfere između 12 i 53 kilometra iznad Zemljine površine.
Istraživači procjenjuju da je erupcija Tonge poslala nevjerojatnih 146 teragrama (1 teragram jednak trilijunu grama) vodene pare u Zemljinu stratosferu.
To je količina jednaka 10% vode koja je već prisutna u tom atmosferskom sloju. To je gotovo četiri puta više od količine vodene pare koju su znanstvenici procijenili u erupciji planine Pinatubo 1991. na Filipinima dignutoj u stratosferu.
S.K., scitechdaily., foto: JPL, NASA