Poskupljenje kave: Ako je s mlijekom, Hrvati među najvećim gubitnicima

Zbog dramatičnog rasta troškova, ali i klimatskih neprilika omiljeni napitak poskupio 16,9 posto.

Kava je obavezan ritual u većem dijelu Europe, zapravo u manjini su dijelovi u kojima ne predstavlja dio dnevne rutine ili je jednostavno toliko loša da je nitko ne pije. A ove se godine primakla robi iz reda – luksuza.

Podaci za kolovoz pokazuju da je cijena kave u EU bila u prosjeku viša za 16,9% u odnosu na kolovoz 2021., dok je u kolovozu 2021. cijena kave bila u prosjeku viša za 0,5% u odnosu na kolovoz 2020., navodi Eurostat.

Još je gora situacija za potrošače koji je piju s mlijekom i/ili šećerom jer su cijene tih artikala još više porasle u posljednjih godinu dana. Cijena svježeg punomasnog mlijeka porasla je u prosjeku na razini Europske unije 24,3% između kolovoza 2021. i kolovoza 2022., dok je cijena svježeg mlijeka s niskim udjelom masnoće u istom razdoblju porasla za 22,2%.

U kolovozu 2022. godišnja inflacija za šećer iznosila je +33,4%, u odnosu na +0,8% u kolovozu 2021.

Poskupljenje u cijeloj EU

Podaci pokazuju da su sva četiri artikla zabilježila rast cijena u svim članicama Europske unije, osim na Malti. Kad se ispita najveći porast godišnje inflacije za svaki proizvod, Litva i Estonija pojavljuju se u tri od četiri proizvoda: kava i svježe mlijeko s niskim udjelom masnoće za oba, svježe punomasno mlijeko (+45,8%) za Litvu i šećer (+81,2%) za Estoniju.

Najveća godišnja inflacija u kolovozu 2022. zabilježena je za šećer, uz značajan porast u Poljskoj, za 109,2%, a slijede Estonija (+81,2%), Latvija (+58,3%), Bugarska (+44,9%) i Cipar (+43,2%).

Kad je riječ o kavi, Finska je zabilježila najveću godišnju inflaciju od +43,6% u kolovozu 2022., a slijede je Litva (+39,9%), Švedska (+36,7%), Estonija (+36,4%) i Mađarska (+34,3%), dok su po pitanju mlijeka najgore prošli potrošači u Mađarskoj, Litvi i Hrvatskoj.

Osim cijene prijevoza, vrlo nepovoljno na cijenu kave utjecale su i vremenske prilike u Brazilu kao najvećem svjetskom proizvođaču.

Nakon mraza koji se nenadano pojavio sredinom srpnja 2021. godine, u 2022. Brazil je zadesilo poprilično dugo sušno razdoblje i ta je kombinacija dovela do jako lošeg uroda za 2022./23. A u sezoni prije bio je rekordan.

Troškovni udar porasta cijena sirovih kava za 100% na godišnjoj razini dosegnuo je najveću razinu unatrag deset godina”, upozorili su nedavno iz koordinacije HUP-a.

Kad je sama Hrvatska u pitanju, ne pomaže ni činjenica da imamo poseban porez na kavu čime se destimulira konzumacija, što je recidiv vremena kada se kava smatrala luksuzom. Zanimljivo je da neke države imaju baš na kavu nižu stopu PDV-a, oko 9%. Očito se tamo manje pije…

H.B., Foto: Twitter

Povezane vijesti

Povezane vijesti