PRAVA ISTINA: KOLIKO VODE JE NAŠEM ORGANIZMU ZAISTA POTREBNO?

Teme koje se tiču unošenja vode u organizam su vječne i onjima se stalno piše.

Po pravilima, kako ne bi došlo do dehidracije, trebali bi unositi 8 čaša vode dnevno. Međutim, kada je riječ o koži, energiji i ostalim djelovima tijela, istraživanja drugačije govore.

Profesor za fiziologiju , vježbe i prehranu na Sveučilištu Stirling, Stuart Galloway, ističe da ljudi imaju homeostatični sistem u kojem kada nam je potrebna voda osjećamo žeđ, te da je onda kada je osjetimo to znak da smo već dehidrirali.

Ako pijete vodu kada ste žedni, održavate razinu vode u vašem tijelu približno 1-2 posto od idealnog stanja. Za većinu ljudi, to je apsolutno u redu. Čak i za sportaše, gubitak vode od 1 postotka je zanemariva količina da bi izvršila utjecaj na njihove performanse. Dakle, iako žeđ neće nastupiti sve dok ne izgubite malo vode, to nije nužno loša stvar“, kaže profesor.

Kako smo stariji, osjećaj žeđi slabi i tada dehidracija može postati opasna.

Međutim, priča o hidrataciji pomalo je drugačija.

Voda omogućava koži pročišćavanje i sjaj, pruža očima bistrinu, te u tijelu stvara rezerve energije. Prema profesoru Gallowayu detoksikacija vodom je glupost, budući da naši bubrezi jako dobro brinu o tome što se treba zadržati u tijelu, a čega se treba riješiti.

Kako voda utiče na kožu

Kada postignete određenu razinu unosa tekućine, pod uslovom da ste zdravi, svaki višak vode bit će izbačen iz organizma“, kaže Bav Shergill, dermatolog, konsultant i počasni predavač na Univerzitetu u Manchesteru.

Jedino ako ne pijete više vode nego što organizam može izbaciti.

Amanda Burls, profesorica u mirovini i stručnjakinja za javno zdravlje sa City Univerziteta u Londonu, upozorava da ispijanje previše vode može ubiti. Kako kaže, intoksikacija vodom nastaje kada količina elektrolita u tijelu postane neuravnotežena prekomjernim unosom vode, narušavajući funkcije mozga.

Također, dehidraciju navodi kao jedan od najčešćih uzroka glavobolje. Profesorica Burls je 2015. godine napisala kritičku ocjenu dokaza na tu temu, zaključivši da kronična blaga dehidracija pokreće glavobolju i da u tom slučaju povećani unos vode može pomoći.

Koliko nam zaista treba vode?

Prema zadnjim istraživanjima, u organizam je potrebno unositi 8 čaša vode tj. 2 litra dnevno, što je također preporuka nutricioniste Fredricka J. Starea 1974. godine, koji je predložio šest do osam čaša vode.

Međutim, koliko nam je zaista potrebno vode reguliraju i ostali faktori kao što su količina aktivnosti, vremenske prilike, ali i građa našeg tijela.

Po pitanju konzumacije vode, potrebne su četiri do šest čaša vode za zdrave odrasle osobe, tvrdi ugledni američki izvor kao što je Harvard Medical School, kao i to da se sva pića koja popijemo računaju, čak i diuretici kao što su kava ili čaj.

Prema savjetima Harvard Medical School, sva pića se računaju. Pa tako, litar piva hidrira podjednako dobro kao litar vode, litar instant kave od 212 mg kofeina pruža identičnu hidrataciju kao i voda, mlijeko odlično hidrira, naročito ljude sa dijarejom, ali i šalica čaja.

Pripremila: I.B., foto: Facebook

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti