SMARGDI: Svaki veći od većeg, skuplji od skupljeg

U Marijinskom nalazištu na Uralu, u blizini Sverdlovska, iskopan je najveći u posljednjih trideset godina u Rusiji pronađen smaragd, čija je težina 1,6 kilograma, a procijenjena vrijednost zajedno s izvađenim dragim kamenjem 32 milijuna rubalja (oko 430 tisuća eura). Po riječima generalnog direktora Marijinskog nalazišta, kamen je na površinu iznesen praktički u izvornom obliku, a njegove ravne stranice govore da je riječ o rijetkom mineralu. Smaragd je pronađen u rudniku na dubini od 260 metara. Riječ je o pravom prirodnom uzorku, jedinstvenom ne samo po svojim dimenzijama, nego i formi kristala. Stručnjaci su ga na temelju boje svrstali u drugu klasu (“zeleni”), a po kategoriji u treću, zbog prisustva prirodnih pukotina. Kupci se već zanimaju za smaragd.

Najveća svjetska rudarska tvrtka, Gemfields Group, pronašla je 2018 u svom rudniku u Zambiji smaragd koji teži 1,1 kilogram i ima 5,655 karata.  Smaragd je prodala na aukciji u Singapuru. Najveći svjetski proizvođač zelenog dragog kamenja iskopao je 5.655-karatni smaragdni kristal u rudnicima u Zambiji.

Brazilski rudari našli su ipak čudo nad čudima smaragd visok 1,3 metra i težak 272 kilograma u sjeveroistočnoj saveznoj državi Brazila Bahia. Smaragd je prodan vlasniku rudnika u tom području. Odvjetnik kupca izjavio je u telefonskom razgovoru da njegov klijent želi izložiti smaragd u muzejima i bibliotekama, ali nije htio otkriti identitet kupca. Ovo je drugi po veličini smaragd nađen u toj brazilskoj regiji. Najveći, nađen 2001, bio je 20 kilograma teži, a vrijednost mu je procijenjena na više od 300 miliona dolara.

Smaragd je inačica dragog kamena berila. Zelene je boje s kromom u tragovima, a ponekad i vanadijem. Izuzetno je cijenjen i po težini se smatra najvrijednijim dragim kamenom. Beril ima tvrdoću 7,5 do 8 po mohsovoj ljestvici. Ipak stvarna tvrdoća smaragda je manja zbog prijeloma i inkluzija. Većina smaragda ima dosta ubačenih čestica tako da se ipak lakše lome nego što bi se očekivalo po stupnju tvrdoće. Smaragdi se javljaju u zelenoj i plavozelenoj boji. Postoji širok raspon jasnoće, koji ovisi od inkluzija i rascjepa kristala.

Najveću cijenu dostiže jasno kamenje s tamnom, ali živahnom bojom. Većina smaragda se ulji, da bi se poboljšala jasnoća. Ulje od cedra često se rabi u tu svrhu, jer ima sličan indeks prelamanja. U antičko doba smaragdi su se vadili u Egiptu, Austriji i u sjevernom Pakistanu. Kolumbijski smaragdi su najcjenjeniji zbog jasnoće. Rudnici smaragda se nalaze se u Rusiji, Zambiji, Brazilu, Zimbabveu, Madagaskaru, Pakistanu, Indiji, Afganistanu.

Imperij tim

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti