Španjolska tvrtka osmislila je sistem za izvlačenje pitke vode iz zraka za snabdijevanje sušnih područja u kojima je ljudima očajnički potrebna pitka voda.
– Cilj je pomoći ljudima, rekao je 82-godišnji inženjer Enrique Veiga koji je izumio stroj za vrijeme teške suše u južnoj Španjolskoj 1990-ih.
– Cilj je, također, doći i do mjesta poput izbjegličkih kampova koji nemaju pitku vodu, dodao je.
Uređaji njegove tvrtke Aquaer već isporučuju čistu i sigurnu vodu mjestima u Namibiji i libanskom izbjegličkom kampu.
– U selima koja smo posjetili u Namibiji bili su zapanjeni. Nisu razumjeli, pitali su odakle je došla voda, rekao je.
Mašine koriste električnu energiju za hlađenje zraka sve dok se ne kondenzira u vodu, iskorištavajući isti efekt koji uzrokuje kondenzaciju u klima-uređajima. Dok drugi generatori temeljeni na sličnoj tehnologiji zahtijevaju visoku vlažnost okoline i niske temperature za efikasno funkcioniranje, Veigini strojevi rade na temperaturama do 40 Celzijevih stepeni, a mogu podnijeti vlažnost zraka između 10 i 15%.
Mali stroj može napraviti 50-75 litara vode dnevno i lako je prenosiv. Veće verzije pak mogu napraviti i do 5 hiljada litara dnevno.
Ilma B., foto: Reuters




















