STIŽU ŠOKANTNA OTKRIĆA: ORGANI IZ PRINTERA, UMJETNO MESO, ČIPOVI POD KOŽOM…

Novo desetljeće donijet će mnogo izenanađenja i inovacija u svijetu znanosti. Znanstvenici planiraju inovacije u svijetu biomedicine, regenerativne medicine, ishrane, telefonije i drugih oblasti.

Radi se na pravljenju ljudskog organa putem 3D projektiranja. To uključuje stvaranje biološkog materijala, odnosno funkcionalnog tkiva sa dobrim šansama da ga ljudsko telo ne odbaci. Organi bi u tom procesu nastajali sloj po sloj.

U svijetu medicine ovo je područje gdje se najviše novaca upumpava, jer transplantirani organi različitih donatora imaju ozbiljan procenat odbijanja, a donatora nema toliko koliko je stvarno potrebno.

U novom desetljeću u opticaju će biti i umjetno meso. Ljudi će kupovati i jesti burger od mesa iz laboratorija. Prvi hamburger od mesa uzgojenog u laboratoriju koštao je 300.000 dolara, a financirao ga je Google.

Zbog napretka u ovim inovacijama očekuje se kako će se više ovakvog mesa proizvoditi, a time i padati njegova cijena.

Što se tiče tehnologije izgradnje ovog mesa, slična je kao onoj sa ljudskim organima. Tako da bi u tom slučaju jedan izum bio višestruko koristan uz određena modificiranja.

PROČITAJTE  Molekurna gastronomija - "novi soj" čistog gastro hedonizma

U narednih par godina slijedi nam i projekt “Internet of Things 5G” – totalna povezanost do nivoa da se čipovi ljudima ugrađuju pod kožu ili čak u mozak i tako priključuju na jednu informativnu mrežu.

Ta mreža je upravo u fazi uvođenja, a zove se 5G. S brzinom do 100 gigabita u sekundi, 5G je oko stotinu puta brža od 4G.

Ta nova tehnologija donijet će promjene ne samo u industriji, već i u drugim masovnim djelatnostima, poput televizije, koja bi mogla biti dostupna uvijek i svugdje.

S.M

Foto: Unsplash

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti