Tijekom pandemije porastao broj otmica kućnih ljubimaca, a u Engleskoj će to postati kazneno djelo

U Engkeskoj je zabilježen porast broja prijavljenih otmica ljubimaca tijekom lockdowna i to je bio povod odluci da otmica kućnih ljubimaca uskoro bude proglašena kaznenim djelom.

Ova otmica se trenutno tretira kao gubitak imovine, ali radna grupa ima čvrsti cilj postići da novi zakon uzme u obzir emocionalnu uznemirenost kroz koju vlasnici prolaze. Prošle godine tako je prijavljeno dvije tisuće slučajeva krađe pasa.

RelatedPosts

Radna grupa, sastavljena od vladinih službenika, policije, tužitelja i lokalne vlasti, utvrdila je da je sedam od 10 slučajeva otmica kućnih ljubimaca uključivalo pse.

Iako je prema zakonu određena kazna do sedam godina zatvora, ona se rijetko kad u realnosti primjenjuje i iz razloga što je djelomično određena novčanom vrijednosti otuđene “stvari”. Nije još poznato kakva će kazna biti kada ovaj prekršaj postane kazneno djelo.

Izvještaj organizacije Dogs Trust ističe podatak da je cijena pet najpoželjnijih pasmina pasa u Velikoj Britaniji značajno porasla tijekom prvog lockdowna u zemlji, neke i do 89 posto. Ovo je krađu pasa potencijalno učinilo privlačnijom kriminalcima koji žele profitirati od velike potražnje za kućnim ljubimcima.

U međuvremenu, Google-pretraživanja izraza “kupovina pasa” doživjela su porast za više od 160 posto u mjesecima između ožujka i kolovoza 2020. godine.

 

Andrea Jakovčević, foto: Pixabay

Related Posts

Related Posts