Prema podacima Državnog zavoda za statistiku stanovi su u godinu dana drastično poskupjeli.
Najpovoljnija je starogradnja ovisno u kojem dijelu Hrvatske se nalazi. Primjerice Slavonija je na „rasprodaji“ zbog konstantnog iseljavanja stanovništva i smanjene platežne moći pa se tako tamo kuća može kupiti i po 50 000eura dok su u Zagrebu, primorskim gradovima i mjestašcima kuće , apartmani i stanovi za adaptaciju traženi kao investicija za turizam.
Tako su cijene u nekim gradovima dostigle i do 4500eur/m2.
Vlasnici svoje nekretnine često precjenjuju i sami povisuju cijene svojih nekretnina. Tako dolazi do nerazmjera traženih i realiziranih cijena. Zanimljivost raste kada uvidimo da su cijene i po susjednim zemljama porasle pa tako u Srbiji slično kao i u Hrvatskoj cijene nekretnina rastu. Najskuplji je Beograd dok su cijene u unutrašnjosti manje ali ipak sa tendencijom rasta.
Cijene u Crnoj Gori također su drastično porasle (ovisno o mjestu i blizini mora) te se tako gotovo na nekim mjestima kvadrat izjednačio sa cijenama u nekim većim metropolama. Tko u nekim dijelovima primjerice Budve ili Kotora cijene mogu biti i do 4500eur/m2. Tako recimo kvadrat na lokacijama poput Luštica Bay, Porto Montenegro (Tivat) i Portonovi (Herceg Novi) dostiže cijenu od 8.000 do 12.000 eura.
Slovenija također bilježi rast cijene kvadrata pa tako u Ljubljani m2 dostiže i 3000eur. Porast cijena osjetan je i u BiH a kao i u ostalim susjednim zemljama najtraženiji grad je Sarajevo. U situaciji kad se tržište pregrijava i dolazi do opasnosti stvaranja nekretninskog balona zbog “napuhanih” cijena, to je za one koji se kreditiraju do krajnjih mogućnosti vrlo opasno, upozorenje je regulatora na tržištu gdje dolazi do debalansa i pregrijavanja.
Usporavanje rasta očekuje se do kraja ove godine.
Zvezdana Blažević, Pixabay