Noć vještica (Halloween) ima korijene u keltskoj tradiciji i nije je izmislila jedna osoba, već se razvila iz drevnih običaja. Najraniji oblik Noći vještica potječe od keltskog festivala Samhain, koji su slavili stari Kelti u Irskoj, Škotskoj i drugim dijelovima Britanskih otoka. Samhain, koji se održavao 31. listopada, obilježavao je kraj ljeta i početak zime. Vjerovalo se da se tada tanči granica između svijeta živih i mrtvih, što je omogućavalo duhovima da se vrate na Zemlju. S vremenom, kada su Rimljani osvojili keltske teritorije, ovaj festival pomiješao se s rimskim tradicijama i kršćanskim blagdanom Svih svetih (01.11), što je dovelo do nastanka Halloween-a kakvog danas poznajemo.
Noć vještica je tradicionalno najpopularnija u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se slavi i u mnogim drugim zemljama:
1. Sjedinjene Američke Države – Noć vještica je posebno popularna u SAD-u, gdje je postala komercijalni praznik sa običajima poput maskiranja, „trick-or-treatinga“ (dječje skupljanje slatkiša), ukrašavanja domova, tematskih zabava i horor filmova.
2. Kanada – Halloween se u Kanadi slavi na sličan način kao u SAD-u, s kostimiranim zabavama, ukrašavanjem domova i skupljanjem slatkiša.
3. Irska i Škotska – U ovim zemljama, gdje je festival Samhain prvotno nastao, Noć vještica se također slavi, iako s nešto manje komercijalnog aspekta. Tradicionalne igre, paljenje krijesova i maskiranje u duhovima imaju dugu povijest u ovim regijama.
4. Velika Britanija – Iako Noć vještica nije bila toliko popularna u prošlosti, danas se sve više slavi, osobito među djecom koja prikupljaju slatkiše, kao i među odraslima koji organiziraju zabave.
5. Australija i Novi Zeland – Iako nije dio tradicionalne kulture, Noć vještica postaje sve popularnija, osobito među mlađim generacijama.
6. Meksiko i Latinska Amerika – U Meksiku postoji poseban festival koji se preklapa s Noći vještica, poznat kao Dan mrtvih (Día de los Muertos). Iako nije isto što i Noć vještica, Dan mrtvih slavi sjećanje na preminule i uključuje kostime i ukrase koji podsjećaju na Halloween.
7. Japan – Halloween postaje sve popularniji u Japanu, ali je više fokusiran na zabave i parade, posebno u velikim gradovima poput Tokija, nego na tradicionalne običaje „trick-or-treatinga“.
8. Europa – U mnogim europskim zemljama, poput Njemačke, Francuske, Italije i Španjolske, Noć vještica se također slavi, ali nije duboko ukorijenjena u kulturu. Popularnost je uglavnom rezultat američkog utjecaja kroz filmove i pop kulturu.
Noć vještica, iako dolazi iz keltske tradicije, postala je globalno popularna, osobito zbog komercijalizacije i utjecaja američke kulture.
Foto: Pixabay