U sklopu EU projekta 5do12 za Dvorac u vrijednosti 81 milijun kuna obnovljen je Dvorac Pejačević u Virovitici, Gradskom parku vraćen je perivojni izgled, posađena su nova stabla, grmlje i ukrasno raslinje, uređene su šetnice u parku, kao i šetnica ispred Gimnazije Petra Preradovića koju krasi nova, moderna fontana, a postavljeni su i dizajnerski drveni mostovi od kojih svaki ima svoju priču vezanu uz Viroviticu.
Virovitica je u povijesti bila poznata i kao „mala Venecija“ sa čak 16 mostova u samom centru grada. Kao hommage tom vremenu, kroz projekt obnove Dvorca postavljeno je pet dizajnerskih drvenih mostova od kojih svaki priča svoju priču – Most ljubavi koji vodi prema Crkvi sv. Roka sa posebnim proširenjem na kojemu se naše mladenke vole fotografirati uz Dvorac Pejačević u pozadini, Most zrcala koji daje različite poglede na sam Dvorac, Gimnazijski most za druženje virovitičkih generacija, Portal most koji predstavlja „prolaz“ iz stare Virovitice u novu urbanu Viroviticu i Glazbeni most koji svira kako posjetitelji po njemu hodaju, postavljen u blizini mjesta na kojemu je nekad u povijesti bila Glazbena škola.
Krovna tema novog stalnog postava Gradskog muzeja Virovitica – „Drveno doba“ prikazuje drvo kroz nekoliko aspekata povijesnog razvoja samog grada, kao i starosjedilaca Virovitice – Mikeša. U zapadnom krilu Dvorca prikazano je drvo u životu građana – od sobe „Šuma“ u kojoj se mogu čuti zvukovi šuštanja lišća i osjetiti mirisi šume, preko soba koje prikazuju drvo u svakodnevnom životu kroz sukob seljačke obitelji i građanske obitelji, do sobe „Ženski svijet“ kao najintimnije prostorije u svakom domu. U istočnom krilu je, uz salon obitelji Pejačević s velikim drvenim klavirom, prikazano drvo kao sredstvo privređivanja kroz prikaz starih virovitičkih obrta, cehova do TVIN-a, tvornice namještaja, koja je izgradila Viroviticu. U potkrovlju Dvorca prikazano je drvo u društvenom, duhovnom i sakralnom životu Virovitičana kroz prikaz starih drvenih instrumenta, udruga KUD Virovitica, Gradska glazba i HPD Rodoljub te oltara drvene crkve iz Sedlarice.
Uz kulturnu i povijesnu interpretaciju neprocjenjivih eksponata, dodani su i brojni multimedijalni i ostali sadržaji s fokusom na turistički doživljaj – mogućnost rezanja pilom u samom Muzeju ta „natjecanje“ s ostalim posjetiteljima u rezanju debla različitih vrsta drveta, slušanje starog mikeškog dijalekta na starinskim radio aparatima, rješavanja kvizova s mikeškim riječima, mogućnosti slanja mikeških recepata starih tradicijskih jela elektronski, edukacija o različitim načinima češljanja kose drvenim češljevima u različitim razdobljima ženina života, „Virtualnog ormara Pejačevića“ i slično.
Tema „Drveno doba“ raširena je i po cijelom gradu poučnom stazom „Drvoredima Virovitice“ postavljanjem drvenih ploča sa slikama Virovitice kakva je nekad bila te interpretacijom urbanih legendi o virovitičkom Romeu i Juliji, Marinovom mostu, Maloj Veneciji, Šetalištu Edite Schubert, klizalištu oko Dvorca i slično.
Uz dva sata multimedijskih sadržaja, animacija, igara, filmova, glazbe, i preko 1500 neprocjenjivih izložaka, Gradski muzej Virovitica, uz Turistički informativni centar sa suvenirnicom u obliku godova drveta, malom multimedijskom dvoranom, prostorom za edukaciju, restoranom te cafe barom, čini kompletan i iznimno atraktivan turistički proizvod.
Grad Virovitica je uz pomoć EU sredstava sačuvao neprocjenjivi Dvorac Pejačević, dao mu novi sjaj i novu funkciju turističke atrakcije koja na atraktivan i inovativan način prezentira i interpretira bogatu kulturnu i povijesnu baštinu Virovitice.
TZ Virovitica