Velika Britanija je doživjela najtopliju noć u svojoj povijesti, a za danas se sprema još jedan dan bez presedana. Predviđa se da će temperature dostići 41 stepanj u toplinskom valu pogoršanom klimatskim promjenama.
Met Office prognozira da će temperature dostići čak 41 stepanj u nekim dijelovima Velike Britanije, gdje je na snazi upozorenje na ekstremne vrućine, zbog kojega bi zemlja bila toplija od Jamajke, Maldiva i Barbadosa.
Živa je provizorno dostigla 25,9 stupnjeva u Emley Mooru, Zapadni Yorkshire, lako premašivši prethodni dnevni minimum od 23,9 stupnjeva zabilježen u Brightonu 1990. godine.
Jučer je izmjeren maksimum od 38,1 stupnjeva u Santon Downhamu u saveznoj državi Suffolk, što je ponedjeljak učinilo najtoplijim danom u godini i trećim najtoplijim danom u povijesti, nakon 38,7 stupnjeva izmjerenih u Cambridgeu 2019. godine i 38,5 stupnjeva u Favershamu u Kentu u augustu 2003. godine.
Očekuje se da će Škotska i Vels iskusiti najtoplije dane u povijesti.
Temperature tokom noći na nekim mjestima nisu padale ispod 25 stupnjeva.
🌡️ It has provisionally been the warmest night on record in the UK ⚠️
Temperatures didn’t fall below 25°C in places, exceeding the previous highest daily minimum record of 23.9°C, recorded in Brighton on 3rd August 1990#heatwave #heatwave2022 #cantsleep pic.twitter.com/k6refVdQaC
— Met Office (@metoffice) July 19, 2022
Toplotni talasi su postali topliji, duži i češći zbog klimatskih slomova, a stručnjaci su upozorili na potrebu prilagođavanja domova i gradova u Velikoj Britaniji za budućnost u kojoj će biti prisutne intenzivnije i smrtonosnije ljetne vrućine.
Stanovnicima se savjetuje da putuju samo ako je to apsolutno neophodno.
Najavljena su kašnjenja i otkazivanja željezničkih linija u državi zbog nezapamćene rekordne vrućine.
Transport za London (TfL) saopštio je da će londonska željeznička mreža također danas imati smanjen obim usluga zbog sigurnosnih ograničenja koja su uvedena zbog suočavanja s vrućinom.
Službe za hitne slučajeve i vlada ponovili su hitna upozorenja o opasnostima pokušaja da se ohladi plivanjem nakon što je takvo nešto rezultiralo tragedijama.
H.B., foto: Twitter




















