eVISITOR: HRVATSKU POSJETIO 21 MILIJUN TURIST U 2019.

Hrvatsku je u 2019. posjetio  21 milijun turista ili 5 posto više nego 2018., a ostvarili su 108,6 milijuna noćenja podaci su iz sustava eVisitor koje je objavila Hrvatska turistička zajednica (HTZ). U ukupnim dolascima i noćenjima i u 2019. su više od 90 posto činili strani turisti, kojih je došlo 18,2 milijuna.

Prošla godina bila je u turizmu zanimljiva i zbog porasta domaćih turističkih dolazaka i noćenja većeg no prijašnjih godina, što potvrđuju podaci HTZ-a po kojima je bilo 2,4 milijuna registriranih domaćih turista ili 9 posto više nego u 2018., a za 7,6 posto, na gotovo 14 milijuna, porastao je i broj noćenja. Kada se promatraju noćenja po vrstama smještaja, 85 posto ukupnog lanjskog broja ostvareno ih je u komercijalnom smještaju, 12 posto u nekomercijalnom, a u nautici 3 posto.

Samo u komercijalnom smještaju najviše je turističkih noćenja u 2019.. Nešto malo više od 39 milijuna, bilo je u objektima u domaćinstvu, čime je taj smještaj u plusu od 3 posto u odnosu na 2018., pri čemu treba imati u vidu da je u toj vrsti smještaja i u 2019. ostvaren veći porast broja kreveta nego u nekim drugim vrstama komercijalnog smještaja. U hotelima je bilo gotovo 25 milijuna noćenja ili 1,7 posto više, dok su kampovi na trećem mjestu s 19 milijuna noćenja ili 0,4 posto manje nego u 2018.

PROČITAJTE  Neotkriveni biser i oaza mira: otok Susak

Predvodnici su Istra, Splitsko- dalmatinska i Primorsko-goranska. 

Po županijama, kao i ranijih godina i u 2019. Istra je s najviše noćenja, gotovo 29 milijuna, a s 20,4 milijuna slijedi je Splitsko-dalmatinska županija te s 19,2 milijuna noćenja Primorsko – goranska županija.

Županije koje su ostvarile najveći broj noćenja su redom:
1. Istra – 29 milijuna
2. Splitsko-dalmatinska – 20,4 milijuna
3. Kvarner – 19,2 milijuna
4. Zadarska – 15,1 milijuna
5. Dubrovačko – neretvanska 9,2 milijuna
6. Šibensko – kninska – 7,3 milijuna

Prošla godina se, dakle, ne razlikuje od prethodnih po popularnosti domaćih destinacija. I dalje su Rovinj i Dubrovnik najposjećeniji gradovi, a slijede ih Split, Medulin, Umag, Zagreb, Vir, Mali Lošinj i Crikvenica. Tim redoslijedom.

Prosinac bilježi rast od 5,6% noćenja i sličan rast broja dolazaka, a najviše su turista ugostili Zagreb, Dubrovnik, Opatija, Split i Poreč.

Sjetimo li se panike i što su govorile turističke brojke u srpnju i broj noćenja u kolovozu, uočit ćemo da je prošla godina, bez obzira na srpanjsku paniku, ostvarila očekivani rast turističkog prometa. Kroz iduće tri godine, predviđa se rast broja turističkih putovanja od 4,8 % na godišnjoj razini u svijetu.

PROČITAJTE  Sve je iznenadila: Doris Dragović na do sada neviđenom zadatku karijere!

Najveći rast će, prema prognozama Svjetske turističke organizacije (UNWTO) ostvariti one destinacije koje uspiju svoju turističku ponudu usmjeriti ka održivom turizmu.

Imperij tim, TZ, MT

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti