Loofah je u biti piling za tuširanje s spužvičastom teksturom koji je uparen s tekućim sapunima za čišćenje kože, posebno površinskih mrlja. Neki su ljudi toliko navikli na lufe da ne mogu zamisliti kupanje bez njih. No, je li koristiti jedan svaki put kad se tuširate dobra ideja? Čini se da nije tako.
Prema dr. Aarthi, konzultantu dermatologu, dermatokirurgu i estetskom dermatologu, lufa može uzrokovati bakterijske, gljivične i pigmentacijske probleme. Na Instagramu je objasnila da, iako “briše prljavštinu i mrtve stanice kože s vašeg tijela”, one mogu “biti zarobljene u delikatnom tkanju lufe.
“Svaki put kad se lufa smoči i ne osuši kako treba, zarobljeni organizmi rastu i rastu zbog vlage. Širite bakterije i gljivice koje ste zadnji put isprali sa svog tijela”, objasnio je stručnjak u podužem natpisu.
Dodala je da lufe također mogu biti “preabrazivne za neke tipove kože” i da ako ste “primijetili crvenilo ili iritaciju nakon korištenja lufe, vaša koža može biti posebno osjetljiva na dermoabraziju i piling”.
“Grubi, pomalo lomljivi osjećaj vlakana lufe može biti previše i može oštetiti kožu s vremenom i uzrokovati trajnu pigmentaciju, [koja] je nepovratna i teško ju je liječiti”, upozorila je.