Ovim člankom nikako nam nije želja uvrijediti moralne liječnike i kirurge za kojih vjerujemo da je većina, jer se oni ne mogu niti pronaći u članku. Tišina je postala glasna, dali smo im novac i dajemo im novac.
Korupcija u zdravstvu: Kada novac postaje uvjet za život
Zakon šutnje i strah za život
Pacijenti često pristaju na ovakve ucjene iz straha za vlastiti život ili život svojih bližnjih. Prema više od 20 svjedočanstava prikupljenih tijekom istraživanja, neki od svjedoka, unatoč plaćanju mita, nisu uspjeli spasiti svoje bližnje. Roditelji i članovi obitelji preminuli su dok su liječnici ignorirali njihove vapaje za pomoć. Ovo ukazuje na beskrupuloznost pojedinaca u zdravstvu, kojima su život i smrt pacijenata postali gotovo beznačajni.
Unatoč sve očitijoj korupciji, sustav šuti. Zdravstveni djelatnici, iako svjesni problema, najčešće zatvaraju oči i sudjeluju u održavanju ovog sustava prešutnim odobravanjem ili ignoriranjem. “Svi znaju, ali nitko ne reagira”, kažu izvori iz bolničkih krugova. Zapravo kada bi se Berošijada izvela nad nekoliko bolnica, Uskoku i DORHU je jasno da bismo ostali bez liječničkog kadra, jer su brojni otišli u privatnike i inozemstvo.
Nepovjerenje u institucije
Insideri koji su se odlučili progovoriti izrazili su duboko nepovjerenje u policiju i pravosudni sustav. “Ako se uhićenja pokrenu, bit će jasno da nedostaje stručnog kadra jer su mnogi liječnici upleteni”, navode naši izvori. Strah za vlastiti život i pritisci iz sustava sprječavaju širu raspravu i konkretne korake ka rješavanju problema.
Afera s ministrom Berošem dolila ulje na vatru
Posljednji skandali u Ministarstvu zdravstva, uključujući i afere povezane s ministrom Vilijem Berošem, dodatno su narušili povjerenje građana u zdravstveni sustav. Mnogi građani ističu kako su upravo te afere potaknule dio ljudi da počnu otvoreno govoriti o problemima, iako strah od odmazde ostaje snažno prisutan.
Duboko ukorijenjen problem
Korupcija u zdravstvu nije novost, već je, prema svjedočenjima, “duboko ukorijenjena u sustav”. Borba protiv ovakvih praksi zahtijeva hrabre poteze, no pitanje je koliko su institucije zaista spremne uhvatiti se u koštac s ovim problemom. Dok pacijenti i dalje plaćaju mito iz očaja, a liječnici koriste nečiju bolest kao priliku za zaradu, povjerenje u zdravstveni sustav i društvo u cjelini nastavlja se urušavati.
Svijet zna o korupciji u Hrvatskoj
Korupcija u hrvatskom zdravstvu ozbiljan je i sustavan problem koji ugrožava zdravlje i živote građana. Primjerice, Transparency International izvještava kako 63% građana smatra zdravstvene djelatnike korumpiranima, dok procjene ukazuju na to da je ukupna vrijednost mita u zdravstvu oko tri milijarde kuna godišnje. Navodi se i kako sustav upravljanja zdravstvom doprinosi korupciji. Problemi uključuju sukob interesa između privatnih i javnih praksi, nedovoljnu transparentnost upravljanja bolnicama te neadekvatan nadzor nad trošenjem sredstava.
Mnogi građani zbog nepovjerenja u institucije ne prijavljuju koruptivne radnje. Aktivnosti poput lažnih dijagnoza, neosnovanih zahvata i prikrivenog naplaćivanja često ostaju nekažnjene. Unatoč brojnim inicijativama, poput zahtjeva za strože kontrole i reforme sustava, značajniji pomaci još nisu ostvareni. 1 naprama 999 će progovoriti a ova korupcija apsolutno nema stranku nego sredstvo – novac.