Stari Rim bio je nevjerojatno mjesto. Između 753. godine prije Krista i 476. godine novog doba stari su Rimljani bili kulturološki i tehnološki među najnaprednijim narodima tadašnjeg svijeta. Uostalom, postavili su mnoge temelje suvremenog društva. Pa ipak, svo to vrijeme držali su se nekih prilično čudnih običaja i vjerovanja koji su i po današnjim kriterijima poprilično odvratni. Evo nekih po izboru portala peraspera-adastra.com
Ljubav prema penisima
Iako mislite da smo danas moderni daleko smo nazadniji i primitivniji od prošlosti. Poznato je da Rimljani nisu bili sramežljivi, pa se nisu ni stidjeli pokazivanja penisa u javnosti. I onih pravih i onih naslikanih. Penis se smatrao simbolom sreće, a skulpture falusa (kamenog oblika ili drvenog penisa) bile su posvuda. Urezavali su ih i u amajlije da se zaštite od „zlog oka“. Na opasnim i mračnim mjestima slikali bi ih po zidovima kako bi njima štitili putnike i neznance.
Pokazivanje gole stražnjice
Prvo pokazivanje gole stražnjice, običaj koji je danas popularan među, primjerice navijačima, zabilježen je upravo u Starom Rimu. Priča kaže da se dogodio u vrijeme rimske okupacije Jeruzalema kada je, za vrijeme židovskog blagdana Pashe, skupina rimskih vojnika stražarila pred gradskim zidinama pazeći da ne izbiju neredi. Međutim, u trenutku dok je pored njih prolazila židovska procesija, jednom je rimskom vojniku sinula (glupa) ideja da im pokaže svoju golu stražnjicu. Suvišno je i reći da je njegova gesta izazvala velike nerede.
Jedna spužva za sve stražnjice
Rim je bio među prvim gradovima u svijetu koji su imali ono što bi danas zvali naprednim vodovodnim i kanalizacijskim sustavom. Javni zahodi bili su ondje uobičajena pojava. No, imali su i nekih mračnih strana. Primjerice, rijetko su ih čistili, a nakon što bi u njima obavili nuždu, stari bi se Rimljani obrisali spužvom pričvršćenom na štap. Stvar je u tome što su svi dijelili istu spužvu, a bolje je i ne zamišljati koliko često bi je čistili.
Pranje zubiju mokraćom
Rimljani su vjerovali da urin ima posebna ljekovita svojstva i da je izvrsno sredstvo za čišćenje, pa su ga koristili u razne svrhe. Mokraćom, ne nužno vlastitom, prali su zube i čistili odjeću.
Krv gladijatora kao lijek
Na velikoj popularnosti gladijatorskih borbi u Starome Rimu iznikla su i mnoga praznovjerja oko čudotvorne moći, krv mrtvih gladijatora ili dijelova njihovih tijela. Neki su trgovci ondje razvili posao prodavajući ljudima krv gladijatora kao lijek.
Imperij, foto: Pixabay