Crno more neprestano izbacuje mrtva tijela životinja nakon izljevanja 4000 tona nafte. Čini se da je izlijevanje nafte u Crnom moru rezultiralo smrću više od 60 kitova, uključujući nekoliko pripadnika ugrožene podvrste.
– Od tog incidenta pronašli smo 61 mrtvog kita, uključujući 32 jedinke koje su preminule nakon 15. 12. Njihova je smrt najvjerojatnije povezana s izlijevanjem loživog ulja. – rekao je ruski Centar za spašavanje i istraživanje dupina Delfa u izjavi objavljenoj na Instagramu. – Sudeći prema stanju tijela, najvjerojatnije je većina ovih kitova preminula u prvih deset dana nakon katastrofe. More ih nastavlja izbacivati na obalu. Smatra se da smrt preostalih 29 kitova nije povezana s izlijevanjem nafte, jer se radilo o “vrlo starim tijelima”, ali organizacija je i dalje zabrinuta zbog velikog broja smrtnih slučajeva za koje se smatra da su povezani s incidentom. Gotovo svaki dan dobivamo informacije o novim mrtvim dupinima. Takav broj mrtvih nije uobičajen. Nažalost, možemo očekivati da će se broj ozlijeđenih kitova povećati u nadolazećim mjesecima – smatraju u Centru, piše IFL Science.
Nekoliko pronađenih životinja su takozvani ‘azovski dupini‘. Iako donekle podsjećaju na dupine, oni su zapravo podvrsta lučke pliskavice (Phocoena phocoena relicta). Ona se smatra ugroženom, što ovaj incident čini još više zabrinjavajućim. Izlijevanje nafte može imati značajan i dugotrajan utjecaj na život u moru. U pet godina nakon incidenta Deepwater Horizon 2010. godine, populacija dupina u području zaljeva Barataria imala je povećanu smrtnost, neuspjele graviditete, a porastao je i rizik od štetnih učinaka na zdravlje. Zbog toga istraživači nastavljaju pratiti učinke izlijevanja na divlje životinje, ali neki su procijenili da bi moglo potrajati čak 39 godina da se Barataria dupini potpuno oporave od te katastrofe.
Imperij