Vinišće je malo ribarsko mjesto koje je od Marine udaljeno svega 8 km te pruža jedinstven osjećaj spokoja i mira. Mjesto je smješteno u lijepoj, mirnoj uvali kristalno čistog mora i netaknute prirode te je idealan izbor lokacije za sve ljubitelje mirnog obiteljskog odmora u privatnim sobama, vilama, apartmanima i kućama za odmor.
Naselje se razvilo u dnu duboke uvale. Među najstarijim uzgajivačima vinove loze u ovome prostoru, a po čemu je Vinišće i dobilo ime, bili su rimski vojni veterani. Isti mikroklimatski uvjeti, idealni za uzgoj sredozemnih kultura, nisu omogućili samo antičke početke višetisućljetnog vinogradarstva, koje je i toponimijski i estetski obilježilo prostor Vinišća, nego oblikuju i njegovu suvremenu turističku ponudu čiji su sadržaji u velikoj mjeri izmijenili fizionomiju toga staroga ribarskog naselja.
Vrijeme nastanka naselja nije do kraja istraženo, no ime Vinišće se prvi put spominje u ispravama trogirskog kaptola iz 1272. g. Uzgoj vinove loze u Vinišću seže još u rimska vremena, pa naziv mjesta dolazi od vinograda (Vinišća, stara hrvatska riječ koja u prijevodu znači vinogradi).
U mjestu postoji nekoliko lijepih crkvi. Crkvu bl. Djevice Marije (sv. Jurja) u Orihovici osnovali su benediktinci 1273. g. Oko nje je staro groblje sa stečcima. Crkva sv. Antuna Padovanskog (Gospe od Karmela) gradi se u 18. stoljeću u samom mjestu Vinišće.
Osim uzgoja vinove loze u Vinišću se kroz povijest eksplotirao i kamen, najpoznatiji su antički kamenolom Jamurine te kamenolomi Vela i Mala petlara u uvali Voluja.
Poznati renesansni kipar Ivan Duknović rođen je u Vinišću oko 1440.god . Rodna kuća mu je bila blizu kamenoloma u Voluji iz kojih je uzimao kamen za trogirsku katedralu. Radio je kipove u Rimu, Veneciji i drugdje. Njegovo djelo, kameni reljef „Bogorodice s djetetom“ nakon smrti Pape Ivana Pavla II. postavljen je pored njegova groba.
Nadalje, otok Aranđel nalazi se pred južnom obalom Vinišća, na ulazu u uvalu Stari Trogir.
Potrebno je spomenuti i svjetionik Murvica koji je sagrađen 1895. godine na istoimenom otočiću u zapadnom dijelu Drveničkog kanala, između otoka Arkanđela i Malog Drvenika. Ovaj svjetionik je jedan od posljednjih svjetionika koji su podignuti sa svrhom omogućavanja sigurne navigacije na jadranskom plovnom putu.
Zasigurno najoriginalnija atrakcija ovog mjesta je Via Crucis podmorski muzej koji je kao takav jedini u svijetu ”Križni put pod morem’’. Lokacija ovog podmorskog muzeja i privatne plaže s aquaparkom je u prekrasnoj mirnoj uvali Jelinak u Općini Marina koja je udaljena svega 2 nautičke milje od Trogira.
Vinišće je svakako jedinstvena turistička destinacija koju vrijedi posjetiti.
Andreaa Jakovčević, foto: Turistička zajednica Općine Marina