Tajanstvena riba, za koju se dugo pretpostavljalo da je strogi mesojed, može probaviti biljke
Dok je Mark Meekan poskakivao među valovima u Indijskom oceanu, ugledao je ogromnu sjenovitu figuru kako se kreće kroz vodu.
Biolog tropskih riba zaronio je u susret nježnom divu — kitopsini — i uzeo nekoliko uzoraka njegove kože. Plivanje uz ove vodene divove nije ništa novo za njega, koji radi na Australskom institutu za znanost o moru u Perthu, ali “susresti se s nečim što kao da je iz prapovijesti iskustvo je koje nikada ne zastari”.
S prosječnom dužinom od oko 12 metara, kitopsina je najveća živuća vrsta ribe na Zemlji i među najtajanstvenijim. Budući da ovi morski psi većinu svog života provode u dubokom oceanu, kaže Meekan, analiza kemijskog sastava njihovih tkiva može biti iznimno bitna za učenje više o temeljnoj biologiji životinja i ponašanju — uključujući i što vole jesti.
Uzorci kože koje su Meekan i kolege prikupili i analizirali otkrivaju da kitopsine, za koje se dugo smatralo da su strogi mesojedi, također jedu i probavljaju alge.
Nalazi, opisani 19. srpnja u časopisu Ecology, pridodaju sve većem broju dokaza da kitopsini namjerno jedu biljke, što ih čini najvećim svejedima na Zemlji. Prethodni rekorder, smeđi medvjed Kodiak, prosječno je dugačak oko 2,5 metra.
Meekan kaže da većina kitopsina ne reagira kad ih ubode koplje, koje je otprilike širine malog prsta. Čini se da neki čak uživaju u pozornosti istraživača, kaže on. Kao da misle: “Ovo nije prijeteće. Zapravo, to mi se jako sviđa.”
S.K., sciencenews.org., foto: pixabay