Oblik i veličina cvijeta utječu na šanse pčela da dobiju crijevne parazite

Prijenos parazita bio je manji kada su insekti sletjeli na duge, uske cvjetove

 

Pčele koje slijeću na kratke, široke cvjetove mogu odletjeti s želučanim tegobama.

 

Obični istočni bumbari (Bombus impatiens) imaju veću vjerojatnost da će se zaraziti crijevnim parazitom koji izaziva proljev od ljubičastih četinara, crnookih suzana i drugog cvijeća sličnog oblika, izvješćuju istraživači u July Ecology.

 

Budući da paraziti i bolesti pridonose smanjenju broja pčela, otkriće bi moglo pomoći istraživačima u stvaranju mješavina sjemena koje su ugodnije za pčele i informirati vrtlare i upravitelje zemljišta o tome koje vrste cvijeća posaditi.

 

Parazit (Crithidia bombi) se prenosi kada kukci slučajno progutaju kontaminirani pčelinji izmet, što “pčele čini glupima i letargičnima”, kaže Rebecca Irwin, ekolog za zajednicu i evolucijski ekolog na Državnom sveučilištu Sjeverne Karoline u Raleighu. “To nije ubojica pčela broj jedan”, ali pčele oboljele od njega mogu imati problema s traženjem hrane.

 

U laboratorijskim eksperimentima koji su uključivali pčele u kavezima i 16 biljnih vrsta, Irwin i njezini kolege proučavali su kako različiti floralni atributi utječu na prijenos crijevnih parazita.

 

Usredotočili su se na tri čimbenika prijenosa: količinu izmeta koji slijeće na cvijeće kada pčele lete i traže hranu, koliko dugo parazit preživi na biljkama i koliko lako se parazit prenosi na nove pčele.

Pomnožena zajedno, ova tri faktora pokazuju ukupnu brzinu prijenosa.

 

U usporedbi s biljkama s dugim, uskim cvjetovima poput floksa i plavobradog cvijeća, na kratkim, širokim cvjetovima ima više izmeta i lakše se prenosi parazit na oprašivače, povećavajući ukupnu stopu prijenosa parazita za ovo cvijeće.

 

Međutim, vrijeme preživljavanja parazita je smanjeno na ovim cvjetovima. To je vjerojatno zbog povećane izloženosti otvorenih cvjetnih oblika ultraljubičastom svjetlu, ubrzavajući isušivanje “kapljica izmeta” prepunih parazita, kaže Irwin.

 

Nalazi potvrđuju novu teoriju koja sugerira da su svojstva, poput oblika cvijeta, bolji prediktori prijenosa bolesti od pojedinačnih vrsta biljaka, kaže Scott McArt, entomolog koji se fokusira na zdravlje oprašivača na Sveučilištu Cornell, a koji nije bio uključen u studiju. Stoga, “ne morate znati sve o svakoj biljnoj vrsti kada dizajnirate svoj vrt pogodan za oprašivače ili projekt obnove staništa.

 

Umjesto toga, kako bi se ograničio prijenos bolesti među pčelama, najbolje je odabrati biljke koje imaju uže, duže cvjetove, kaže on. “Širi i kraći cvjetovi analogni su malim, slabo prozračenim prostorijama u kojima se COVID učinkovito prenosi među ljudima.”

 

Ali čupanje četinara ili crnookih suzana nije poželjno. Irwin preporučuje nastavak sadnje raznih vrsta cvijeća. To pomaže ako je jedna vrsta cvijeća “vrsta s visokim prijenosom”, napominje ona.

 

U budućnosti planira provoditi terenske eksperimente ispitujući druge čimbenike koji bi mogli utjecati na prijenos parazita, poput toga tjeraju li pčele da češće posjećuju određene vrste cvijeća u prirodi.

 

S.K., sciencenews.org., foto: pixabay

Povezane vijesti

Povezane vijesti