Višestruke simulacije Zemlje pokazuju da bi se vrhunac zakiseljavanja oceana u Arktičkom oceanu mogao pomaknuti sa zime na ljeto

Trio istraživača iz CEA Saclay, Sorbonne Université-CNRS-IRD-MNHN i Instituta Alfred Wegener pronašao je dokaze da bi se vrhunac zakiseljavanja oceana u Arktičkom oceanu mogao pomaknuti sa zime na ljeto do 2100. U njihovom radu objavljenom u časopisu Nature opisuju svoje istraživanje zakiseljavanja Arktičkog oceana u budućnosti.

Članak News and Views u istom časopisu također opisuje njihova otkrića. Prethodna istraživanja su pokazala da je iz niza razloga zakiseljavanje oceana u Arktičkom oceanu najveće tijekom kasnijih zimskih mjeseci.
To se pripisuje višestrukim čimbenicima kao što su razlike u temperaturi vode, pH razlike u vodi i brzina kojom fitoplankton izvlači ugljični dioksid iz vode, ali to bi se moglo promijeniti, prema ovoj novoj studiji.

Zakiseljavanje svjetskih oceana događa se zbog porasta ugljičnog dioksida u atmosferi. Kako se ugljični dioksid u zraku susreće s vodom, kemijske reakcije čine vodu kiselijom, slično kao što bezalkoholna pića postaju kiselija kada se doda ugljični dioksid da bi se stvorili mjehurići.

Prethodna istraživanja također su pokazala da zakiseljavanje oceana nije konstantno – stope rastu i padaju u bilo kojoj regiji zbog brojnih čimbenika.

Istraživači su također otkrili razlike na temelju regije – neki dijelovi nekih oceana postaju kiseliji brže od drugih. U ovom novom pokušaju, istraživači su se pitali o procesu zakiseljavanja u Arktičkom oceanu – njegova niska temperatura sugerira da bi stvari bile drugačije nego u tropima ili čak u srednjem oceanu.

S.K., foto: pixabay

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imate priču? Možete nam pisati na imperijkanal@gmail.com ili klikom na PR tim.

Povezane vijesti

Povezane vijesti